Czy można mieć więcej za mniej?

0
1170

Kierowcy na brak wydatków narzekać nie mogą. Ceny benzyny, niezbędne naprawy oraz inne koszty związane z utrzymaniem pojazdu mogą poważnie obciążyć domowy budżet. Sporym wydatkiem jest też obowiązkowe ubezpieczenie OC, za które można zapłacić nawet kilkaset złotych rocznie. Ceny są bardzo zróżnicowane. Najwięcej płacić muszą mieszkańcy wielkich miast, taniej mają ci z regionów uznanych za mniej kolizyjne. Z wyższą składką muszą liczyć się młodzi kierowcy, doświadczeni zaś mogą liczyć na rabaty i zniżki. Jednak nawet ci, którzy mogą pochwalić się długim stażem za kółkiem i bezwypadkową jazdą, muszą opłacić taką polisę. Na zwolnienie z tego obowiązku nie ma co liczyć. Nic dziwnego, że tanie ubezpieczenie samochodu staje się jednym z największych marzeń właścicieli pojazdów. Czy oszczędzanie na ubezpieczeniu jest dobrym rozwiązaniem?

Czy najtańsze OC daje kierowcy odpowiednią ochronę?
Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce. Zawierając taką umowę kierowca może liczyć na to, że za spowodowane przez niego szkody, wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego zapłaci wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie można tu jednak mówić o całkowitej ochronie, gdyż taką daje tylko pełen pakiet ubezpieczeń: AC, NNW czy assistance. One, w odróżnieniu do obowiązkowego OC, chronią kierowcę i jego samochód, nie zaś tylko właściciela innego, poszkodowanego pojazdu.

Czy polisy OC różnią się tylko wysokością składki?
Dla wielu kierowców oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się tylko wysokością składki. Jest to prawda, ale jedynie w przypadku tych kierowców, którzy są zainteresowani tylko i wyłącznie zakupem polisy OC. Ci, którzy chcą skorzystać z całkowitej ochrony i dodatkowo wykupić AC i assistance, powinni już zwrócić większą uwagę na zakresy poszczególnych umów ubezpieczeniowych oraz na ceny oferowane w pakietach. Często w takiej sytuacji okazuje się, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem przestaje być najtańsze OC lecz to nieco droższe, które daje w efekcie większe oszczędności związane z dodatkowymi polisami. Dla kierowców, którzy nie są zainteresowani dodatkowym ubezpieczeniem, wysokość składki OC i jej wpływ na koszty dodatkowych polis nie ma już żadnego znaczenia. Mogą zatem bez obaw wybierać najkorzystniejsze pod względem ceny rozwiązania.