Nowoczesne samochody przyszłości

0
1010

W jakim kierunku zmierza motoryzacja? Czego potrzebują kierowcy? Jak będą wyglądać samochody przyszłości? Na pytania precyzyjnie odpowiada artykuł.

Innowacje drogą ku doskonałości

Deficyt paliw kopalnych oraz wysoki koszt wdrożenia innowacji do technologii silników spalinowych prowadzi rynek motoryzacyjny do nowych etapów rozwoju, w których dominują silniki hybrydowe, elektryczne, a nawet pneumatyczne (napędzanie powietrzem). Pojawiają się pomysły na mieszanki wodorowe. Z tego wynika, że w samochodzie przyszłości ograniczą się koszty eksploatacji. To najważniejsza potrzeba.

Inteligentne technologie

W wielu fabrykach wdraża się technologie inteligentnych opon ułatwiających poruszanie się po różnych rodzajach dróg. Przyszłość to brak dyskomfortu podczas prowadzenia, niezależnie od powierzchni. Do tego automatyczne systemy radarowe, ostrzegające o przeszkodach. Samochody automaty lub rozluźniając wodze wyobraźni lewitujące maszyny.

Dzisiaj za najnowocześniejsze uznajemy samochody hybrydowe. Niestety zauważa się, że ich rozwój uzależnia rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej, serwisowej. Istnieją prototypy aut obracających się wokół własnej osi. Przyszłość kojarzy się też z ergonomicznym designem, opływowymi, nietypowymi kształtami, niecodzienną stylistyką.

Dojdą do tego skomputeryzowane systemy sterowania ruchem drogowym. W sensie zabezpieczenia rewolucyjny wydaje się „zderzak Łągiewki” pochłaniający energię uderzenia. Co interesujące patent stworzył Polak, który ma ogromne problemy z wprowadzeniem mechanizmu do komercyjnego użytkowania. Nie jest to na rękę największym koncernom motoryzacyjnym. Już teraz dałoby się w zasadzie wyeliminować śmiertelne drogowe wypadki. Dąży się do wyeliminowania spalin, ograniczenia hałasu, ułatwienia procesu kierowania pojazdem.

Na zakończenie

Konstrukcja samochodów przyszłości bazuje na marzeniach, nowym ujęciu tematu motoryzacji. Kierowcy liczą najbardziej na obniżenie kosztów paliw, zwiększoną dostępność, rozbudowę funkcjonalnej infrastruktury. Samochody przyszłości, to pewne nie będą zabijać, a skomputeryzowane systemy pozwolą na wgląd do każdej informacji technicznej, czy tej panującej na drodze. Nowe pokolenie kierowców ma zatem na co czekać.