Muzeum Fryderyka Chopina wsparte przez Liberty Direct

0
949

Z początkiem czerwca Liberty Direct została sponsorem Muzeum Fryderyka Chopina. W ramach współpracy przez najbliższy rok ubezpieczyciel będzie wspierał działania kulturalne i edukacyjne instytucji.

– Jestem niezmiernie dumny, że Liberty Direct zostało sponsorem tak szczególnego miejsca, jakim jest Muzeum Fryderyka Chopina. Ma ono unikalną wartość dla naszego kraju, a także potwierdza niezaprzeczalny wkład Polaków w rozwój kultury w Europie i na całym świecie. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyczyni się do dalszego rozwoju instytucji, otwierając zarazem nowe możliwości propagowania dorobku kompozytora”- powiedział Michał Kwieciński, dyrektor generalny Liberty Direct. – Decyzja o objęciu muzeum sponsoringiem jest również wyrazem zaangażowania Grupy Liberty Mutual Insurance w dbałość o polską kulturę i chęci jej popularyzacji na całym świecie – dodał Kwieciński.

Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina prowadzi szeroką działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Stale poszerza zbiory, posiada największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcję chopinianów, która liczy ponad 7000 obiektów. Składa się ona z rękopisów, rzadkich druków, pamiątek po kompozytorze, w tym jego rzeczy osobistych, ikonografii i instrumentów muzycznych (w kolekcji przechowywane są instrumenty z epoki, takie jak fortepiany firmy Pleyel, Erard, Buchholtz i fortepian skrzydłowy Leszczyńskiego). W roku 1999 część kolekcji wraz z chopinaliami przechowywanymi w Bibliotece Narodowej została wpisana na listę UNESCO Memory of the World, na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.

Muzeum mieści się w Pałacu Gnińskich (zwanym także Zamkiem albo Pałacem Ostrogskich). Jego oddziałami są Żelazowa Wola(Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – najsłynniejsze miejsce kultu kompozytora) oraz Salonik Chopinów (ostatnie warszawskie mieszkanie Chopina, obecnie gmach Akademii Sztuk Pięknych).

Nowa ekspozycja stała w Muzeum Fryderyka Chopina została przygotowana według scenariusza Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i otwarta w 2010 roku w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Autorem projektu ekspozycji, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie, jest studio Migliore+Servetto Architetti Associati. Ekspozycja składa się z wysp tematycznych, poświęconych poszczególnym zagadnieniom i okresomżycia Fryderyka Chopina – pełna pejzaży dźwiękowych i historycznej ikonografii stara się stworzyć idealne warunki inspirujące refleksję nad dziełem, osobą i dziedzictwem kompozytora. Muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Red Dot Award (2011) oraz nagrodę główną w VI edycji konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich (2013).

Źródło: Liberty Group