Ubezpieczenie AC: dlaczego warto je wykupić

0
1214

Dla polskich kierowców jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie OC. To dzięki niemu można pokryć szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Jest to jednak ubezpieczenie, które nie spełnia oczekiwań bardziej wymagających kierowców. Dlaczego? Obowiązkowe OC daje niewielki zakres ochrony, a właściwie ogranicza się do zapewnienia jej innym kierowcom – potencjalnym ofiarom wypadku. Ci, którzy chcą w pełni cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa, coraz chętniej korzystają z dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest Autocasco. Czy warto posiadać i taką ochronę?

Co daje kierowcy ubezpieczenie AC?
Istotą polisy AC jest zapewnienie kierowcy dodatkowej ochrony, której zakres zależy od rodzaju polisy. Można zatem wykupić takie ubezpieczenie, które pokryje koszty uszkodzenia samochodu kierowcy w wypadku drogowym, można też znacznie rozszerzyć zakres polisy. Wiele towarzystw gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku aktu wandalizmu lub klęski żywiołowej, wielu ubezpieczycieli proponuje również dodatkową ochronę przed kradzieżą. Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród posiadaczy pojazdów, to właśnie możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży jest dla nich największą zaletą posiadania AC. Wystarczy udowodnić, że samochód był zabezpieczony przez kradzieżą, by uzyskać określoną w umowie rekompensatę.

Wypadki, które zdarzają się najczęściej
O tym, że polisa AC może okazać się dobrą inwestycją, można przekonać się w prosty sposób. Wystarczy przeanalizować te sytuacje, które na ulicach polskich miast zdarzają się najczęściej. Drobna stłuczka zdarza się nawet najbardziej ostrożnym kierowcom, jednak to nie takie sytuacje zagrażają najbardziej naszym pojazdom. Najwięcej kosztów właściciele samochodów ponoszą w związku z tymi szkodami, które są wyrządzane przez osoby trzecie. Może być to wybita szyba lub zarysowany lakier. Drobne akty chuligańskie są powszechnym zjawiskiem, a każda drobna szkoda to dla właściciela wozu dodatkowe koszty. Ci, którzy posiadają dodatkową ochronę w postaci Autocasco mogą liczyć na to, że koszty czyjegoś wybryku poniesie firma ubezpieczeniowa.

Czy ubezpieczenie AC jest sporym wydatkiem?
Dodatkowa ochrona, jaką daje AC, z pewnością przyda się każdemu kierowcy. Wbrew pozorom taka dodatkowa polisa nie musi oznaczać zbyt wielkich wydatków. Wiele zakładów ubezpieczeniowych posiada atrakcyjne pakiety, dzięki którym można połączyć obowiązkowe OC z dodatkową polisą. Cena takiego pakietu jest znacznie tańsza niż wykupienie dwóch osobnych polis, a o korzyściach wynikających z takiej ochrony można się przekonać w chwili uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży. I choć dla jednych AC jest zbędnym wydatkiem, inni traktują taką polisę jako wartościowe, dodatkowe zabezpieczenie. Niejeden kierowca mógł już skorzystać z korzyści wynikających z ubezpieczenia AC i pokryć nie tylko koszty naprawy innego samochodu, ale również własnego pojazdu.