Ubezpieczenie samochodowe a zniżki i zwyżki

0
1217

Jednym z elementów decydujących o wyborze ubezpieczyciela dla naszego pojazdu są ceny. Te mogą mieć bardzo dużą rozpiętość, gdyż w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym możemy otrzymać zniżki i zwyżki ceny, w zależności od przeróżnych czynników. Dla wielu kierowców (zwłaszcza tych „świeżych”) jest to nie do końca jasne. Kryteria przyznawania zniżek i zwyżek są dość podobne, zatem można je zebrać w jednym miejscu. Dalsza część tego artykułu powinna ułatwić zorientowanie się w temacie.

Na początek warto zastanowić się nad kryteriami przyznawania zniżek. Części z nas mogą one wydać się krzywdzące lub dyskryminujące, jednakowoż nie powinniśmy patrzeć na to od tej strony. Ubezpieczenia to czysta statystyka, obliczanie ryzyka zatem wszelkie kryteria są wynikiem obliczeń.

Ubezpieczenie a płeć

Wydawałoby się, że w obecnych realiach nie powinno się faworyzować kierowców ze względu na płeć.. Jak się jednak okazuje, to właśnie kobiety wypadają lepiej pod względem statystycznym (w odniesieniu do bezszkodowej jazdy), zatem otrzymują większe zniżki na ubezpieczenie samochodu niż mężczyźni. Co prawda, od niedawna został wprowadzony zakaz brania tego kryterium pod uwagę, lecz branża ubezpieczeniowa walczy o jego przywrócenie, argumentując, że jest to ważny czynnik determinujący ryzyko.

Ubezpieczenie a wiek

Trzeba przyznać, że młodzi kierowcy nie mają łatwo jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdu. Nie można się temu dziwić, gdyż młody wiek kierowcy zazwyczaj oznacza mniejsze doświadczenie. Niesie to za sobą większe ryzyko spowodowania szkód w ruchu drogowym. Nie zawsze jednak młody wiek oznacza małe doświadczenie ‘za kółkiem’ i o tym należy pamiętać. Zwyżki (lub brak zniżek) dotyczą zazwyczaj kierowców do 25 roku życia, potem można stopniowo otrzymywać rosnące zniżki. Wielu młodych kierowców stara się uniknąć wysokich opłat ubezpieczeniowych, poprzez współwłasność samochodu z osobą o dużym stażu. Pozwoli to na częściową obniżkę stawki OC.

Zniżki za bezszkodową jazdę 

Chyba najważniejszym kryterium przyznawania zniżek jest tzw. bezszkodowość. Tutaj brany pod uwagę jest każdy rok jazdy bez stłuczki, za który najczęściej otrzymujemy kolejne 10% zniżki. Jako że maksymalny pułap zniżki wynosi 60%, to już po 6 latach bezszkodowej jazdy możemy cieszyć się naprawdę tanim ubezpieczeniem pojazdu. Oczywiście, w przypadku stłuczki zniżka jest okresowo zmniejszana lub odbierana w całości – w zależności od różnych czynników.

Inne zniżki

Powyższe zniżki są typowe dla każdego wiodącego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ale nie wyczerpują one pełnej oferty. Dodatkowe zniżki możemy dostać za kolejne przedłużenie polisy, za polecenie klienta czy za zakup równolegle kolejnej polisy np. na drugi samochód w rodzinie. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie, zatem warto się zainteresować tym tematem.

Poznaj najlepiej dopasowane oferty ubezpieczeń – sprawdź propozycję multiagencji CUK!