Składka ubezpieczeniowa – co wpływa na jej wysokość?

0
1466
Ubezpieczenie samochodowe

Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego to bardzo ważna kwestia przy zakupie nowego auta. Zapewnia ochronę przed skutkami przykrych wydarzeń na drodze lub parkingu, przez co znacznie poprawia nasz komfort jazdy. Dowiedz się jak dopasować ubezpieczenie samochodowe, najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom oraz od jakich czynników zależy wysokość składki.

Ubezpieczenie OC

Opłacanie składki OC jest obowiązkowe. Gwarantuje ono pokrycie wszystkich kosztów, jakie w związku z wypadkiem poniósł poszkodowany. Kalkulacja stawki ma indywidualny charakter i stanowi dla ubezpieczyciela przede wszystkim odzwierciedlenie ryzyka wystąpienia szkody. Kluczowe uwarunkowania wpływające na wysokość ubezpieczenia OC to:

  • dane samochodu – informacje służące ubezpieczycielowi do ustalenia aktualnej wartości pojazdu,
  • dane demograficzne właściciela – w porównaniu do kierowców starszych, młodzi i mało doświadczeni kierowcy, czyli osoby do 26 roku życia i posiadające prawo jazdy poniżej 5 lat płacą wyższe stawki,
  • bezszkodowa jazda – na jej podstawie wyliczane są zniżki na ubezpieczenie OC. Kierowcy z „czystą kartą” mogą liczyć na lepszą ofertę ubezpieczeniową,
  • współużytkownicy pojazdu – w przypadku kiedy pojazd zarejestrowany jest na 2 osoby, wysokość ubezpieczenia OC wyliczana jest jako średnia dla tych obu osób,
  • zakres planowanego przebiegu – jeżeli samochód będzie służył jako auto firmowe, to składki będą wyższe ze względu na częstotliwość jego użytkowania,
  • miejsce zamieszkania – im większe miasto, tym wyższa cena OC. Zależność ta wynika z większego natężenia ruchu w dużych aglomeracjach, a co za tym idzie podwyższonego ryzyka wystąpienia szkody,
  • liczba rat i forma płatności – różnica między jednorazową płatnością, a rozłożeniem jej na raty może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Warto śledzić też często pojawiające się rabaty, które klient może otrzymać za płatność kartą lub za wybór oferty przez internet.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie autocasco (AC) oprócz tego, że gwarantuje odszkodowanie za uszkodzenia samochodu powstałe z winy właściciela, jest też dobrym zabezpieczeniem finansowym przy kradzieży czy zniszczeniu samochodu. Łącznie ze wszystkimi czynnikami wpływającymi na wysokość składki OC, cena ubezpieczenia AC zależy również od:

  • ryzyka kradzieży, czyli czy dany samochód (marka i model) jest często kradziony,
  • miejsca parkowania; w przypadku, gdy auto parkowane jest na ulicy, ryzyko kradzieży jest większe, dlatego koszt składki automatycznie wzrasta. Posiadając jednak dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe w samochodzie, za ubezpieczenie AC zapłacimy mniej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warunki wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego zmieniają się w zależności od wyboru formy finansowania samochodu. W momencie zaciągnięcia kredytu samochodowego, ubezpieczenie AC może posłużyć bankowi za dodatkowe zabezpieczenie. Instytucje finansowe stosują w tym celu cesję praw z polisy autocasco.

Decydując się na leasing należy zaopatrzyć się nie tylko w obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale i dodatkowe autocasco. Tak jak w przypadku kredytu samochodowego, ubezpieczenie AC zapewnia firmie leasingowej wypłatę odszkodowania za uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu, tym samym chroni  użytkownika samochodu przed poniesieniem dodatkowych kosztów naprawy leasingowanego auta. W tym przypadku należy też pamiętać, że do momentu wykupu przez nas pojazdu, to instytucja finansowa jest jego właścicielem. W efekcie odszkodowanie przysługuje jej w pierwszej kolejności.

Sposoby opłacania ubezpieczenia komunikacyjnego

Ubezpieczenie przy kredycie samochodowym nie musi być wykupione w banku, który udziela pożyczki. Może być to pakiet ubezpieczeń samochodowych w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Przy wyborze oferty należy jednak upewnić się, że wszystkie stawiane przez bank warunki ubezpieczenia zostaną spełnione.

W leasingu ubezpieczenia samochodowe mogą przybierać różne formy. . Może być to wieloletnie ubezpieczenie doliczone do rat czy składka roczna rozbita każdorazowo na kilka lub kilkanaście rat. Zdarza się jednak, że firmy leasingowe uznają wyłącznie płatność jednorazową.