Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

0
1443
Od czego zależy cena OC
Od czego zależy cena OC

Na pewno zauważyłeś, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC poszybowały ostatnio w górę, i to znacznie. Kierowcy mają powody do narzekań i szukają sposobów na obniżenie wysokości składki. A czy zastanawiałeś się kiedyś, od czego tak naprawdę zależy cena ubezpieczenia OC?

Oczywiście czynniki brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie ubezpieczenia OC mogą się różnić, jednak jest kilka, które uwzględniane są przez wszystkich. Warto się im przyjrzeć.

Parametry ubezpieczanego auta

Im nowszy i droższy jest model, tym wyższa suma ubezpieczenia i składka – wynika to w prostej linii z wartości samego samochodu. Liczy się także stan techniczny pojazdu, czyli m.in. jego przebieg i stopień zużycia. Auto w tym samym wieku może mieć na liczniku 50, a może i 200 tys. przejechanych kilometrów. Co za tym idzie – będzie w zupełnie innym stanie technicznym. Większe zużycie pojazdu sprawia, że jest on mniej bezpieczny i łatwiej o kolizję na drodze. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę te dane, by oszacować, jak duże byłyby koszty likwidacji potencjalnej szkody. Tutaj wpływ może mieć także dodatkowe wyposażenie auta – im bogatsze, tym wyższa może być składka.

Podobnie rzecz wygląda w kwestii pojemności silnika. Ubezpieczyciele zakładają, że auta z lepszymi osiągami i potrafiące rozwinąć wyższą prędkość mogą powodować większe szkody, a ich naprawa będzie kosztowniejsza. Warto więc przemyśleć to wszystko przed zakupem pojazdu (duży wybór znajdziesz np. tu: https://motomi.pl/).

Istotny dla ubezpieczyciela jest także sposób użytkowania pojazdu – czy będzie on wyłącznie samochodem prywatnym, z przeznaczeniem na wynajem lub czy będzie służył do zarobkowego przewozu osób. Uwzględnia się też przybliżony czas, w jakim samochód będzie przebywał poza granicami Polski – to również może mieć wpływ na koszty naprawy i holowania.

Kierowca też ma znaczenie

W przypadku kierowcy do wyliczenia składki bierze się pod uwagę jego wiek, czas posiadania prawa jazdy, przeszłość ubezpieczeniową oraz miejsce zamieszkania. Dwa pierwsze elementy mają na celu oszacowanie ryzyka ubezpieczeniowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że młodszy kierowca z dość krótkim stażem ma większe szanse na spowodowanie szkód na drodze, czyli ryzyko jego ubezpieczenia będzie większe.

Przeszłość ubezpieczeniowa ma przede wszystkim wpływ na wysokość składek. Im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym większa zniżka na obowiązkowe ubezpieczenie OC – może ona sięgać nawet 60%, a niektórzy ubezpieczyciele kuszą bezszkodowych kierowców dodatkowymi bonusami, np. bezpłatnym ubezpieczeniem szyb lub jeszcze większymi rabatami.

Do wyliczenia ceny ubezpieczenia ważne jest także miejsce zamieszkania. To również wynika ze statystyk wypadków. Ubezpieczyciele sprawdzają, jak wiele wypadków zdarza się w obrębie danego kodu pocztowego i wyliczają statystyczne szanse na kolizję, którą może spowodować ubezpieczony.

Inne czynniki

Niektórzy ubezpieczyciele biorą także pod uwagę inne czynniki, które wpływają na wysokość składki OC. Na przykład wychodzą z założenia, że osoby mające rodzinę i nieletnie dzieci prowadzą bezpieczniej, są bardziej uważne i powodują mniej groźnych sytuacji na drodze.

Mniej przychylnie ubezpieczyciele patrzą na dodatkowego młodszego kierowcę, który będzie korzystał z auta objętego polisą OC. Jeśli podczas zawierania umowy podamy, że samochodem będzie jeździł drugi kierowca, który prawo jazdy ma od niedawna, może to zwiększyć koszt składki, czasem nawet dość znacznie.

Ważne mogą być też miejsce parkowania pojazdu (czy jest to garaż, parking strzeżony, czy miejsce „pod chmurką”) oraz jego zabezpieczenia (immobiliser, autoalarm, dodatkowe blokady itp.). Jest to dość logiczne – im lepiej zabezpieczony samochód, tym mniejsza szansa na jego uszkodzenie i kradzież.

Na koniec warto też zauważyć, że niektórzy ubezpieczyciele przyznają dodatkowe zniżki klientom, którzy przedłużają u nich polisę, chociaż oczywiście nie jest to reguła.

Pamiętaj więc, że wysokość składki OC zależy w dużej mierze od ciebie – kierowcy. Nie zapomnij też sprawdzić ofert kilku ubezpieczycieli, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.