Prowadzenie działalności gospodarczej to samo w sobie trudne zadanie. Musimy brać pod uwagę ogromną ilość najróżniejszych aspektów, takich jak to, co najważniejsze – finansowanie naszej nowych projektów i zakupów. Ciągłe branie kredytów to niezbyt dobre wyjście, gdyż będziemy stale zagłębiali się w spirali zadłużenia, a finansowanie wszystkiego z naszych zysków czy oszczędności może być naprawdę trudne w dłuższej perspektywie. Czy istnieje jeszcze jakaś inna opcja?

 

Opcja dla braku gotówki

Otóż tak! Jest nią leasing, który mimo swojej rosnącej popularności wciąż bywa owiany mgiełką tajemnicy. To świetna opcja dla przedsiębiorstw, które nie dysponują pokaźną ilością gotówki, ale istnieje u nich potrzeba dokonania zakupu. Może tu chodzić o spory wydatek, taki jak zakupu samochodu, ale także o mniejsze kwestie, pokroju maszyn czy drobnych urządzeń. Zwykle działa to w taki sposób, że wpłacamy początkową sumę (zwykle jest to zaledwie kilka procent wartości) i już od razu możemy korzystać z naszego zakupu.

Zalety leasingowania

Bezapelacyjnie większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się leasing finansowy, który daje nam własność oraz wszystkie prawa do odpisów amortyzacyjnych, gdyż wlicza się on do majątku naszej firmy. To właśnie w ten sposób spłaca się przedmioty o stosunkowo wysokiej wartości, jednak co najważniejsze – to ile spłacimy, wcale nie będzie równało się faktycznej, pełnej wartości tego przedmiotu. Dlatego też przedsiębiorcy wolą to rozwiązanie od klasycznego i dobrze znanego zakupu „na własność”.

Wady leasingu

Wadami leasingu, jest to, że gdy zdecydujemy się na leasing operacyjny, to wcale nie będziemy właścicielami danego przedmiotu. Może to mieć swoje gorsze strony. Przede wszystkim – dyktuje on warunki korzystania z niego, jak i ewentualnego serwisanta. Każda modyfikacja maszyny, jej ulepszenie czy naprawa musi być skonsultowana z drugą stroną. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że ewentualna kradzież, czy zniszczenie do granic użyteczności wcale nie zwalnia nas z zapłaty wszystkich rat leasingowych!

Więcej o umowie leasingu przeczytasz na https://mojanowoczesnafirma.pl/ogolne-warunki-umowy-leasingu-na-co-zwracac-uwage/

Podsumowanie

Leasing w zależności od wybranej opcji może być świetnym pomysłem, jak i takim, który utrudni nieco nasze życie. Wszystko zależy jednak od tego, na jaką formę takiego „wynajmu” się zdecydujemy, i kto wie! Może już niedługo będziemy cieszyć się tym, o czym marzyliśmy!