Do czego służy promesa kredytowa i jak ją otrzymać?

0
369

Jeśli znajdziemy ciekawy dom lub mieszkanie i będziemy chcieli zakupić je na kredyt, potencjalny sprzedawca zapewne poprosi nas o pewien dokument, zanim będzie skłonny anulować ogłoszenie czy zacząć załatwiać wszelkie formalności.

Tym dokumentem jest tak zwana promesa kredytowa, wystawiana przez banki udzielające kredytów hipotecznych. Dlaczego sprzedawcy nieruchomości nalegają na jej dostarczenie i co trzeba zrobić, żeby ją otrzymać? Odpowiadamy.

Jaki jest cel promesy kredytowej?

Promesa kredytowa jest wydawana, aby uwiarygodnić potencjalnego nabywcę w oczach właściciela nieruchomości. Nie da się ukryć, że dla sprzedawców najpewniejszymi klientami są osoby, które dysponują gotówką na zakup domu czy mieszkania, ponieważ w takiej sytuacji jest większa pewność, że transakcja zostanie doprowadzona do końca.

W przypadku klientów, którzy na zakup muszą zaciągnąć kredyt, jest ryzyko, że ostatecznie kredyt ten nie zostanie udzielony. Promesa jest dla właściciela nieruchomości sygnałem, że warto poświęcać czas na załatwianie wszelkich formalności związanych ze sprzedażą domu lub mieszkania danej osobie lub osobom.

Trzeba podkreślić, że promesa kredytowa nie daje stuprocentowej gwarancji na pozytywną decyzję kredytową. Bank może odmówić, jeśli na przykład od momentu wystawienia promesy do definitywnego zakupu zmniejszy się zdolność kredytowa wnioskującego.

Mimo wszystko jest pewnym świadectwem sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, zwłaszcza, jeśli została wydana relatywnie niedawno, więc wielu właścicieli nieruchomości jej wymaga. Przed wydaniem promesy bank zweryfikuje między innymi takie kwestie, jak zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy i jego historia kredytowa, a więc można uznać ten dokument za stosunkowo wiarygodny.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać promesę kredytową?

Sam proces pozyskiwania promesy kredytowej nie należy do skomplikowanych. Wystarczy zgłosić się do banku i poprosić o wystawienie tego typu dokumentu. W przypadku, gdy nie mamy jeszcze wybranej konkretnej nieruchomości, promesa może zostać stworzona na podstawie samych informacji o sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się dana osoba.

Do wniosku o promesę kredytową będzie w związku z tym trzeba dołączyć różnego rodzaju dokumentację potwierdzającą wysokość i źródło osiąganych dochodów. W zależności od okoliczności i zasad panujących w danym banku, konieczne może być dołączenie na przykład zaświadczenia od pracodawcy o dochodach oraz wyciągu z konta bankowego.

Jeśli wiemy już, jaki dom lub mieszkanie chcemy kupić i zależy nam na promesie poświadczającej możliwość zakupu na kredyt, oprócz wspomnianych powyżej dokumentów niezbędne będą również dokumenty dotyczące danej nieruchomości.

Promesa kredytowa jest z reguły ważna kilkadziesiąt dni, co daje sporo czasu na znalezienie idealnego domu lub mieszkania bądź dopełnienie wszelkich formalności z właścicielem już wcześniej upatrzonej nieruchomości. Co istotne, obecnie banki w większości nie pobierają już opłaty za wystawienie tego typu dokumentu.