Czy jest możliwe kupienie polisy OC z datą wsteczną?

0
493

Zapomniałeś o zbliżającym się terminie ważności umowy OC? Miałeś kolizję lub wypadek i nie wiesz, czy Twoja polisa jest aktualna? Zastanawiasz się, czy możliwe jest wykupienie polisy OC z datą wsteczną? Nasz tekst dostarczy Ci wielu cennych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Po co nam polisa OC?

Wielu początkujących kierowców nie przykłada uwagi do formalności związanych z posiadaniem pojazdu, a to ogromny błąd, ponieważ można narazić się na wiele nieprzyjemności. Część z nich będzie mieć związek z brakiem OC, ponieważ jak dowiemy się ze strony ubezpieczamy-auto.pl/jak-wypowiedziec-podwojne-oc/ jego posiadanie jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Konieczność wykupienia polisy OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co ważne, do zakupu zobowiązane są nie tylko osoby, które regularnie korzystają ze swojego samochodu, ale również te, które najczęściej go garażują. Wprowadzenie obowiązkowego OC podyktowane jest chęcią zabezpieczenia nie tylko ubezpieczonej osoby przed kosztami wynikającymi ze zdarzeń drogowych, ale również osób poszkodowanych, więc jego posiadanie może nam wyjść na korzyść.

Polisa OC z datą wsteczną – czy uda nam się wykupić?

Co w sytuacjach, gdy zapomnimy wykupić ubezpieczenie OC? Czy będziemy mieli szansę na jego zakup z datą wcześniejszą? Niestety w tej kwestii nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprzedaje polisy OC z datą wsteczną (więcej: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc-z-data-wsteczna-czy-jest-to-mozliwe/). Nie powinno nas to dziwić, ponieważ gdyby można było wykupić polisę OC z datą wsteczną, to na pewno na taki krok zdecydowaliby się kierowcy, którzy doprowadzili do kolizji lub wypadku.

Owszem, ubezpieczalnie dokładają starań, by sprostać oczekiwaniom swoich klientów, ale to wcale nie oznacza, że będą narażać się na nieprzyjemności. Bardziej możemy liczyć na przypomnienie o mijającym terminie ważności ubezpieczenia, czy na to, że warunki zostaną przygotowane pod nasze indywidualne oczekiwania. Jednak zakup polisy z datą wsteczną nie jest możliwy, więc nie ma sensu tracić czasu na szukanie ubezpieczyciela, który zdecyduje się na taki krok.

W jakich przypadkach polisa OC przedłuża się automatycznie?

Oczywiście są pewne odstępstwa od reguły i istnieją sytuacje, w których można zapewnić sobie ciągłość polisy. Możemy na to liczyć wtedy, gdy  tylko zapomnimy przedłużyć we właściwym czasie całoroczną umowę OC. Wówczas z pomocą przychodzą aktualne przepisy, ponieważ wspomniana wyżej ustawa zobowiązuje towarzystwa ubezpieczeniowe do wysłania informacji o polisie na kolejny okres nie później niż na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została wykupiona.

Co to dokładnie dla nas oznacza? Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe poinformuje nas, że ubezpieczenie się kończy, a my z różnych przyczyn nie wypowiemy umowy, to zostanie ona automatycznie przedłużona. Taka konstrukcja przepisów ma oczywiście na celu ochronę właścicieli pojazdów przed wystąpieniem przerwy w ubezpieczeniu. Oczywiście i w tym przypadku nie zawsze dojdzie do automatycznego przedłużenie polisy OC na kolejny okres.

Wyjątki od powyższej zasady dotyczą sytuacji, gdy korzystamy z ubezpieczenia OC  zakupionego przez poprzedniego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji polisa OC straci ważność po upływie okresu, na jaki została zakupiona. Jednak to nie wszystko, ponieważ do automatycznego przedłużenia umowy nie dojdzie również wtedy, gdy sięgnęliśmy po ubezpieczenie krótkoterminowe lub mamy polisę na 12 miesięcy, ale zalegamy w opłacaniu składek.