Ceny ubezpieczenia samochodu w 2023 r. Ile płaciliśmy w styczniu?

0
390

Wpływ inflacji na rynek ubezpieczeń wydawał się nieunikniony. Po tym, jak w 2022 roku utrzymały się niskie stawki, wielu ekspertów spodziewało się podwyżek już od stycznia. Jak w rzeczywistości prezentowały się ceny ubezpieczenia samochodu na początku 2023 roku?

Czynników, które zapowiadały wyraźne podwyżki ceny za OC, było sporo. Począwszy od wspomnianej inflacji, przez globalne problemy na rynku motoryzacyjnym, na regulacjach KNF kończąc. Chociaż w styczniu faktycznie mogliśmy zaobserwować wzrost cen, nie była to jednak drastyczna podwyżka.

Ceny OC w 2022 roku – koniec tanich ubezpieczeń?

Z danych omnichannelowej agencji Punkta.pl wynika, że miniony rok był kolejnym od 2019, który przyniósł obniżki na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Średnia cena ubezpieczenia samochodu sprzed czterech lat wynosiła 676 zł i od tego czasu spadła o przeszło 100 zł. Rok 2022 był wyjątkowo stabilny, gdyż w styczniu rozpoczął się średnią ceną ubezpieczenia OC na poziomie 545 zł. Dla porównania w grudniu płaciliśmy zaledwie złotówkę więcej – 546 zł. Zatem mimo rosnących stóp procentowych i ogólnych podwyżek, cena ubezpieczenia samochodu pozostała na stałym pułapie.

Jednocześnie docierało do nas coraz więcej informacji na temat tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe, a zwłaszcza te specjalizujące się w ubezpieczeniach komunikacyjnych, są na skraju rentowności. Wynika to przede wszystkim z droższych części samochodowych, co z kolei przekłada się na wyższe odszkodowania dla kierowców. Ponadto regulacje KNF nałożyły na firmy ubezpieczeniowe dodatkowe obowiązki, które zapewne również będą wiązać się z większymi kosztami dla ubezpieczycieli. Ci nie mają więc innego wyjścia, jak scedować te wydatki na swoich klientów.

Co przyniósł styczeń?

W pierwszym miesiącu nowego roku w ujęciu ogólnokrajowym mogliśmy zaobserwować delikatny wzrost. Jak podaje Punkta, średnia cena OC w tym okresie wyniosła 552 zł, zatem 6 zł więcej niż w grudniu. Trudno uznać tę różnicę za odczuwalną, jednak jeśli skupimy się na innych statystykach, podwyżki są już bardziej zauważalne. Oblicz OC w 2 minuty i porównaj czy zmiana ta dotyczy także Ciebie.

Najlepsze polisy samochodowe do porównania to te kupione w dużych miastach. W 2022 roku w najdroższym miejscem był Gdańsk, gdzie średnia cena za polisę wniosła 688 zł. W styczniu 2023 r. było to już 749 zł. Z kolei w najtańszej stolicy województwa 2022 roku, czyli w Opolu, jeszcze niedawno za tanie ubezpieczenie auta płacono średnio 507 zł, podczas gdy w styczniu już 569 zł. W pozostałych miastach rynek okazał się nieco łaskawszy, a nawet zaobserwowano obniżki, jak np. w Warszawie, gdzie średnia cena za polisę samochodu w minionym roku wynosiła 643 zł, a w styczniu 627 zł.