Ochrona Prawna Agro dla rolników

0
993

Rolnik z racji prowadzenia gospodarstwa narażony jest na wiele ryzyk, które są zależne w zdecydowanej mierze od kaprysów pogody. To jednak nie jedyne kłopoty, jakie mogą dotknąć jego gospodarstwo. Co zrobić kiedy pomoc prawnika w konflikcie z nieterminowym dostawcą nasion wydaje się jedynym rozwiązaniem? Jak dotrzeć do adwokata i jak nie ponieść olbrzymich kosztów? Problemy te rozwiązać może oferowana przez Concordia Ubezpieczenia polisa Ochrona Prawna Agro.

– Ubezpieczenie Ochrony Prawnej cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów firm
ubezpieczeniowych, również z branży rolnej. Sporów prawnych, związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, jest wiele – począwszy od problemów z odbiorcami płodów rolnych lub zwierząt, po spory z pracownikami, PZŁ-em, KRUS-em, sąsiadami. Rolnik narażony jest więc na różne sytuacje sporne, w których pomoc profesjonalnego doradcy, adwokata lub radcy prawnego okazuje się nieoceniona – mówi Joanna Namerła, Menedżer Produktów dla Instytucji Finansowych Concordia Ubezpieczenia

Większość sporów nie trafia jednak na wokandę. Powodem jest obawa ze strony rolników o wysokie koszty sądowe, zawiłość zapisów prawa i długo trwające procesy.

– Z ubezpieczenia skorzystać mogą rolnicy indywidualni, ale także firmy z sektora agro. Warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej. Ochronę można również rozszerzyć o sferę komunikacji czy życie prywatne rolnika – mówi J. Namerła. – Zakres ochrony ubezpieczeniowej oferowanej w OP Agro obejmuje również spory dotyczące wynajmu pokoi i sprzedaży turystom posiłków domowych w ramach agroturystyki, czy też spory z ARiMR dotyczące dopłat bezpośrednich z budżetu państwa – dodaje J. Namerła.

Pojawienie się na polskim rynku OP pozwala łatwiej i taniej dochodzić swoich praw, a co więcej zrobić to z pomocą profesjonalisty. Concordia Ubezpieczenia mając podpisaną umowę z Naczelną Radą Adwokacką daje możliwość dotarcia do adwokatów w całym kraju.

Cena OP Agro jest uzależniona od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od sumy ubezpieczenia. Składki zaczynają się od 190 zł rocznie za gospodarstwo do 10 ha powierzchni i są zależne od wielkości gospodarstwa.

Koszt ubezpieczenia nie jest więc wysoki, a pozwala w niespodziewanej sytuacji uchronić się od wysokich wydatków. Wysokie sumy ubezpieczenia na każde zdarzenie, nawet do 100 000 zł, pozwalają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem sprawy w sądzie, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach – mówi Joanna Namerła.

Wykupienie polisy w znaczący sposób przyczynia się więc do ograniczenia strat finansowych gospodarstwa lub firmy rolnej, a przejrzyste i jasne warunki sprawiają, że ubezpieczony jest w pełni świadomy zakresu ochrony i nie obawia się ryzyk natury prawnej. Ubezpieczenie warto polecić wszystkim rolnikom, szczególnie inwestującym w sprzęt o dużej wartości, a także substancje, w tym nasiona wykorzystywane w gospodarstwie.

Źródło: Concordia Ubezpieczenia