Regaty Ergo Hestia Cup rozpoczęte

0
1128

W sobotnie popołudnie, na plaży przed Sopockim Klubem Żeglarskim Ergo Hestia Sopot, Prezydent RP Bronisław Komorowski, uderzeniem w dzwon, uroczyście otworzył Mistrzostwa Europy klasy 29er Ergo Hestia Cup. – Życzę wszystkim radości z rywalizacji i dobrych warunków pogodowych. Regaty uważam za otwarte – powiedział Prezydent Komorowski na plaży w Sopocie.

Komandor Klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, Piotr Hlavaty, powitał ponad 200 żeglarzy, którzy będą rywalizowali przez najbliższy tydzień w Sopocie. Od niedzieli do piątku na wodach Zatoki Gdańskiej będą codziennie odbywały się przynajmniej trzy wyścigi dwuosobowych skiffów 29er.

To jedna z widowiskowych klas żeglarskich: niewielki ciężar łodzi w porównaniu z relatywnie dużym żaglem pozwalają załogom na osiąganie prędkości nawet do kilkudziesięciu km/h. Między innymi dlatego ta klasa zyskuje coraz większą popularność wśród młodych żeglarzy i jest uważana za przygotowanie do olimpijskiej konkurencji 49er. Została też ujęta w programie Mistrzostw Świata Juniorów ISAF jako konkurencja otwarta.

Grupa Ergo Hestia już od ponad 12 lat jest zaangażowana w rozwój żeglarstwa w Sopocie. Jesteśmy dumni, że w tym roku możemy współtworzyć jedne z najbardziej widowiskowych regat w Polsce – powiedziała w sobotę Małgorzata Makulska, wiceprezes Grupy Ergo Hestia.

Przez najbliższy tydzień w ramach Ergo Hestia Cup ponad 120 załóg z całej Europy. O ostateczny triumf walczyć będą załogi m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. W zawodach weźmie również udział jedna z najbardziej utytułowanych polskich par: Sara Piasecka i Marek Kalinowski.

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: dla najlepszych załóg, dla najlepszych załóg młodzieżowych oraz dla najlepszego zespołu kobiecego. Mistrzostwa Europy 29er odbędą się w Sopocie po raz pierwszy. Wcześniej gościły w takich miastach jak szwajcarskie Locarno i hiszpańska L’Escala. W tym roku ich organizatorem jest SKŻ Ergo Hestia Sopot, a sponsorem tytularnym – Grupa Ergo Hestia.

Podczas uroczystości otwarcia regat Ergo Hestia Cup Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył za wkład rozwój żeglarstwa Zygfryda Perlickiego oraz Komanda Sopockiego Klubu Żeglarskiego – Piotr Hlavatego.

Dziękuję za troskę o polskie żeglarstwo, za godną naśladowania postawę. Przede wszystkim dziękuję jednak za wychowywanie kolejnych pokoleń naszych sportowców – mówił Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości.

Źródło: Ergo Hestia