Oszczędzanie sposobem na spokojną przyszłość

0
995

Wiele osób, pomimo dochodów na przyzwoitym poziomie twierdzi, że nie ma możliwości odkładania pieniędzy na przyszłość. Często bywa tak, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Dlatego czasem warto zastanowić się i poszukać oszczędności wśród codziennych wydatków, tak by móc je później zainwestować i dzięki temu ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Zarządzając domowym budżetem warto pamiętać, że to drobne sumy składają się na wielkie oszczędności. Jeśli więc postanowimy oszczędzić na kilku drobnych codziennych wydatkach, takich jak np. paczka papierosów, czy czekoladowy batonik w pracy, z tych drobnych kwot w ciągu roku uzbiera się całkiem interesująca suma, a przy okazji zyska na tym nasze zdrowie. Najważniejsze jest jednak to aby oszczędzać systematycznie, dajmy na to, co miesiąc określoną kwotę.

Oszczędności inwestuj bezpiecznie
Nie samym oszczędzaniem zabezpieczymy swoją finansową przyszłość. Największym wrogiem oszczędności jest bowiem inflacja, która co roku pomniejsza wartość zgromadzonych pieniędzy. Dlatego myśląc przezornie o przyszłości warto zgromadzone środki zainwestować w instrumenty finansowe, które nie tylko uchronią je przed inflacją, ale również zapewnią bezpieczeństwo i zagwarantują zysk. Oszczędzając w bezpiecznych instrumentach finansowych, fundujemy sobie komfort i pewność inwestycji. Początkowo nasze zyski nie są zbyt duże, lecz wraz z upływem czasu i kolejnymi składkami, uzbierana kwota będzie coraz wyższa.

Cztery rodzaje obligacji detalicznych
Obligacje Skarbu Państwa są najbezpieczniejszą inwestycją na rynku kapitałowym. Wypłatę wszelkich należności zapewnia bowiem Skarb Państwa, oferując tym samym najlepsze gwarancje na rynku. Obecnie dostępne są cztery rodzaje obligacji detalicznych Skarbu Państwa: 2letnie, 3letnie, 4letnie i 10letnie. Obecnie oferują one roczny zysk od 4,75 proc. do aż 6,00 proc. wkładu. Niestety w naszym kraju, często można spotkać się z myśleniem, że inwestowanie jest dostępne tylko dla bogatych, albo dla tych, którzy się na tym znają. Nie jest to prawdą. Inwestować może każdy zaczynając od naprawdę drobnych sum, które z czasem mogą zmienić się w małe fortuny. Mylne jest też twierdzenie, że na inwestowaniu trzeba się znać. Warto jednak robić to mądrze, wybierając bezpieczne inwestycje gwarantujące przyzwoity zysk.

Oprocentowanie może być wyższe
Faktyczne oprocentowanie obligacji można dodatkowo zwiększyć dokonując tzw. zamiany obligacji. Jest to najkorzystniejsza forma zakupu nowych obligacji przysługująca każdemu właścicielowi papierów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa. Jej zaletą jest to, że nowe papiery dłużne pozyskujemy po cenie niższej od emisyjnej. Zamiana obligacji przebiega w ten sposób, że pod koniec okresu rozliczeniowego posiadanych przez nas obligacji, możemy je wymienić na dowolne obligacje nowej emisji. Oczywiście inkasując przy tym cały zysk i nabywając nowe obligacje po niższej cenie.
Inwestowanie na kilka sposobów
Oszczędzanie poprzez obligacje Skarbu Państwa jest bardzo proste. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową poświęconą obligacjom www.obligacjeskarbowe.pl lub skorzystać z konta Inteligo. Można też je kupić osobiście odwiedzając jedną z placówek (lub Punkt Obsługi Klienta Domu Maklerskiego) PKO Banku Polskiego, ewentualnie dokonując zakupu przez telefon.

 

autor: Aneta Kopera

Źródło: Ministerstwo Finansów