Pioneer Pekao TFI obchodzi 20 rocznicę rozpoczęcia działalności

0
1014

Dwie dekady temu, 28 lipca 1992 r., rozpoczął działalność Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy, dziś znany jako Pioneer Zrównoważony.

To wydarzenie dało początek zupełnie nowemu rozdziałowi historii naszego kraju – zainicjowało powstanie rodzimego rynku powszechnego inwestowania, a Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych, którego prawnym następcą jest Pioneer Pekao TFI S.A., stało się prekursorem instytucji wspólnego inwestowania w Polsce.

Wspólnie z Pioneerem swoje dwudzieste urodziny w Polsce świętuje także cały rodzimy rynek funduszy inwestycyjnych, który obecnie liczy ponad 2,4 miliona klientów i ma w ofercie ponad 400 funduszy inwestycyjnych, w których Polacy zgromadzili już ponad 128 mld złotych.

Warto pamiętać, że Pioneer nie tylko uruchomił pierwszy na polskim rynku fundusz powierniczy. Jako pierwszy utworzył tu także programy umożliwiające systematyczne oszczędzanie w funduszach inwestycyjnych – zarówno indywidualne, jak i przy udziale zakładu pracy. Co więcej, programy te ruszyły w 1995 roku, a więc parę lat przed reformą emerytalną, która dopiero upowszechniła tę ideę.

Dzisiejsza oferta Pioneer Pekao to wachlarz 38 funduszy i subfunduszy inwestujących w różne klasy aktywów na rynkach kapitałowych niemal całego świata. Przy czym w tej ofercie dostępne są aż 3 fundusze parasolowe i 10 wyspecjalizowanych programów inwestycyjnych z IKE i IKZE na czele – programami szczególnie dedykowanymi do oszczędzania dodatkowych środków na przyszłą emeryturę w ramach trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego.

Jako największe i najstarsze Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w Polsce jesteśmy dumni, że przez minione 20 lat mogliśmy współtworzyć krajowy rynek funduszy wspólnego inwestowania. Dzięki funduszom inwestycyjnym polski inwestor może inwestować i dywersyfikować swoje oszczędności na wielu rynkach finansowych na świecie – mówi Krzysztof Lewandowski, Prezes Pioneer Pekao TFI.

Pioneer to nie tylko lokalna historia, ale także historia światowego rynku funduszy powierniczych. Pioneer Fund – pierwszy fundusz należący do Pioneera, został uruchomiony w 1928 roku jako trzeci fundusz powierniczy w USA. W 2000 roku The Pioneer Group stał się częścią jednej z największych we Włoszech grup bankowych UniCredit. Dziś Pioneer Investments działa w 26 krajach na świecie, a łączne aktywa w jego zarządzaniu wynoszą 156 mld euro, czyli ok. 655 mld złotych.

Źródło: Pioneer Pekao