Polacy nie wiedzą kiedy zakończą aktywność zawodową

0
978

Co trzecia osoba nie potrafi określić, kiedy spodziewa się przejść na emeryturę  – wynika z ankiety ING.

Z przeprowadzonej w lipcu ankiety wśród klientów ING wynika, że tylko co piąta osoba spodziewa się przejść na emeryturę zaraz po nabyciu praw emerytalnych (22%). Zbliżony odsetek respondentów zakłada, że zakończy aktywność wcześniej (19%) albo później (18%). Zaintrygowało nas, że pytanie sprawiło trudność ponad jednej trzeciej badanych – 38% osób nie potrafiło określić, kiedy wybierze się na emeryturę. Od marca br., kiedy zadaliśmy to samo pytanie, przybyło osób, które nie umiały określić swoich planów. Stało się to kosztem odpowiedzi o przechodzeniu na emeryturę wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego i wcześniej.

Na pytanie o wysokość spodziewanej emerytury dwie trzecie badanych odpowiedziało, że będzie otrzymywać połowę lub mniej tego co obecnie zarabia. Co piąta osoba liczy na świadczenie emerytalne w wysokości 75% obecnej pensji, a co siódmy badany na co najmniej tyle, ile wynosi ich bieżąca pensja. W porównaniu z marcem br. nastąpił wzrost odetek osób spodziewających otrzymywać na emeryturze połowę lub mniej dzisiejszych zarobków.

Wysokość tzw. stopy zastąpienia przyszłej emerytury nie jest miarą wydolności systemu emerytalnego, ale wynika z uwarunkowań instytucjonalnych. Raport OECD z 2011 roku podaje, że stopa zastąpienia w Hiszpanii to 70-80%, w Niemczech bliżej 40% a w Wielkiej Brytanii nieco ponad 30%. Wartość wskazana dla Polski to 59%.

Grzegorz Ogonek, Ekonomista ING Banku Śląskiego

Ankieta została przeprowadzona w dniach 29 czerwca – 10 lipca br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie „W jakim wieku spodziewasz się zakończyć aktywność zawodową?” uzyskaliśmy 35 844 odpowiedzi, na pytanie „Spodziewam się, że moja emerytura w odniesieniu do mojej obecnej przeciętnej pensji wyniesie…” uzyskaliśmy 14 092 odpowiedzi.

Źródło: ING Bank Śląski