5 milionów osób nie korzysta z państwowej opieki medycznej

0
1004

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego prawie 5 milionów Polaków nie korzysta z usług państwowych zakładów opieki medycznej  – podaje „Nasz Dziennik”.

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że osoby te w 2010 roku ani razu nie skorzystały z usług publicznej przychodni czy szpitala, mimo że byli chorzy. W 2011r. sytuacja wyglądała podobnie. Jedna czwarta badanych odpowiedziała, że kolejka do gabinetu była zbyt długa. Zdecydowali się na leczenie w prywatnych przychodniach lub w ogóle z niego zrezygnowali. Ilu z nich przypłaciło to poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, nie wiadomo. Także sądy nie rozstrzygały spraw, kiedy stan pacjenta pogorszył się bądź odniósł on uszczerbek na zdrowiu wskutek zbyt długiego oczekiwania na badanie.

W takich sytuacjach pacjent może wystąpić na drogę sądową. Jeżeli zdarzy się, że z powodu kolejek w przychodni państwowej pacjent zmarł, wówczas o odszkodowanie mogą się starać najbliżsi. „Jeśli pacjent udowodni, że przez złą organizację opieki zdrowotnej poniósł szkodę na zdrowiu, może na podstawie artykułu 418 paragraf 1 kodeksu cywilnego dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania i zadośćuczynienia za niezgodne z prawem, a w tym wypadku nawet z konstytucją, działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej” – mówi Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. W takiej sytuacji można pozwać lekarza, szpital lub Narodowy Fundusz Zdrowia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Źródło: Bankier.pl