Ubezpieczyciele wypłacili po trzech kwartałach 2012 r. ponad 29 mld zł.

0
1159

Po trzech kwartałach tego roku, ubezpieczyciele majątkowi wypłacili klientom ponad 10,5mld zł – wynika z danych zebranych przez PIU. Świadczenia z ubezpieczeń na życie przekroczyły 18,7 mld zł.

• Co godzinę poszkodowani z tytułu OC komunikacyjnego otrzymują prawie 600 tys. zł
• Średnio co 32 sekundy dochodzi w Polsce do zdarzenia, z którym wiąże się wypłata z tytułu OC
• Średnio co godzinę ubezpieczyciele na życie wypłacają ponad 2,8 mln zł w formie świadczeń.

Rynek komunikacyjny
Ubezpieczyciele wypłacili po trzech kwartałach 2012 r. 3,9 mld zł odszkodowań z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów mechanicznych oraz 2,58 mld zł z tytułu autocasco. W OC utrzymuje się tendencja niewielkiego wzrostu ogółu wypłat (2,38 proc.), natomiast w autocasco nadal widać spadek(8,5 proc.). Nie jest już on jednak tak silny jako trzy miesiące wcześniej, kiedy przekraczał 10 proc.
Dodatkowo po trzech kwartałach 2012 r., licząc rok do roku:
• Liczba polis autocasco zwiększyła się o 1,38 proc.
• Liczba polis OC zwiększyła się o 2,68 proc.
• Średnie odszkodowanie z autocasco wyniosło 4750 zł w porównaniu z 4559 zł rok wcześniej
• Średnie odszkodowanie z OC wyniosło 5369 zł wobec 4928 zł rok wcześniej
• Liczba szkód z autocasco wyniosła 543 tys. wobec 618 tys. rok wcześniej
• Liczba szkód z OC wyniosła 731 tys. wobec 778 tys. rok wcześniej

„W ubezpieczeniach OC mamy do czynienia z sytuacją ciągłego wzrostu zobowiązań ubezpieczycieli, mimo zauważalnego spadku liczby szkód. Porównanie rok do roku, zwłaszcza w dłuższej perspektywie pokazuje, że wyraźnie rośnie kwota średniego wypłaconego odszkodowania. Z kolei spadek liczby szkód bierze się między innymi stąd, że pogoda w tym roku była jak dotąd dla nas łaskawa” – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. Po trzech kwartałach 2012 r., ubezpieczyciele zebrali z tytułu OC 6,58 mld zł, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Składka z autocasco wyniosła 4,2 mld zł, o 0,65 proc. mniej niż rok wcześniej.


Rynek majątkowy (bez ubezpieczeń komunikacyjnych)
Dane po III kwartale obejmują już szkody, związane z ostatnimi kataklizmami pogodowymi – przede wszystkim gradobiciem. Trzeba również pamiętać, że w danych widoczne są także szkody w uprawach rolnych, które miały miejsce na początku tego roku. Stąd bardzo duży wzrost wypłaconych odszkodowań w grupie 9. (pozostałe szkody rzeczowe) do 1,15 mld zł, czyli o 47,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rynek życiowy
Świadczenia z tytułu umów ubezpieczenia na życie spadły minimalnie w porównaniu z zeszły rokiem do 18,7 mld zł. Dominują wypłaty związane z grupą I (choć jest ich mniej niż rok wcześniej),więc można je wiązać z zapadalnością krótkoterminowych kontraktów o charakterze lokacyjnym.
Rosną świadczenia związane z polisami powiązanymi z UFK – do 4,8 mld zł, o 14,5 proc. więcej niż przed rokiem. W podobnym tempie rośnie składka przypisana z tych produktów. Wyniosła ona 8,9mld zł, o 16,5 proc. więcej niż po III kwartale 2011 r. Ogółem składka przypisana z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła na koniec III kwartału 2012 r. 27,2 mld zł, tj. o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wynik finansowy netto
Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli trzy kwartały z zyskiem 2,9 mld zł, o 1,23 proc. mniejszym, niż rok wcześniej. Wzrost zysku zanotowali ubezpieczyciele życiowi, których wynik finansowy netto sięgnął 2,6 mld zł, o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PIU