Ubezpieczenie turystyczne przydatne podczas majówki

0
1122

Według szacunków ekspertów z PZU SA tylko co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę wykupił polisę ubezpieczeniową. Wśród odpoczywających w Polsce ubezpieczony jest co dziesiąty. Liczba osób korzystających z ubezpieczeń turystycznych rośnie z roku na rok, jednak wciąż niewiele z nich przed wykupieniem polisy zna ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Z reguły  zadawalają się wzmianką, że „oferta zawiera ubezpieczenie”.

Zadbanie o właściwe ubezpieczenie jest jednym z kluczowych elementów planowania wyjazdu. Koszty leczenia, hospitalizacji czy nawet konsultacji lekarskiej podczas podróży mogą okazać się olbrzymim obciążeniem dla domowego budżetu.

Planując urlop skupiamy się przede wszystkim na przyjemnych stronach wyprawy. Staramy się, aby jak najmniej formalności krępowało nas podczas wyjazdu. „Dobre ubezpieczenie turystyczne to produkt, który ma zapewnić wygodny i bezstresowy urlop. Takie ubezpieczenie powinno dawać kompleksową ochronę, adekwatną do formy i charakteru spędzanego urlopu. Ważne, aby ‘działało’ już od momentu wyjścia, aż do powrotu do domu, bez względu na to, czy podróżujemy na terenie Polski, czy za granicą” – mówi Anna Staniszewska, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych z PZU SA.

W razie wypadku lub nagłej choroby kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, np. takie jak Wojażer – PZU Pomoc w Podróży gwarantuje  organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej, m.in. leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transportu medycznego w miejscu pobytu, transportu do kraju, poszukiwania i ratownictwa w trudno dostępnych rejonach. Ponadto dzięki ubezpieczeniu możliwa jest organizacja dodatkowych usług assistance związanych z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłą chorobą podczas podróży (np. dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych, wizytę bliskiej osoby czy opiekę nad dziećmi).

Ofert na rynku nie brakuje, jak więc wybrać odpowiednie dla nas ubezpieczenie turystyczne?

„Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim celem podróży oraz sposobem w jaki będziemy spędzać czas. Istotne jest w jakim kraju będziemy spędzać urlop i jak w tym kraju wygląda system opieki medycznej, tzn. czy będziemy mogli uzyskać pomoc medyczną w ramach posiadanego przez nas ubezpieczenia zdrowotnego NFZ oraz jakie koszty leżą po stronie pacjenta nawet w państwowej służbie zdrowia. Od tego powinien zależeć wybór sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia. Zastanówmy się też w jaki sposób będziemy spędzać urlop – wypoczywając na plaży czy aktywnie np. biorąc udział w wyprawie surwiwalowej czy też uprawiając jakiś rodzaj sportu? Czy jedziemy sami czy też z rodziną, dziećmi? Od tego będzie zależało jaki zakres ochrony powinniśmy sobie zapewnić” – mówi Anna Staniszewska.

„Przy wyborze ubezpieczenia ważna jest zatem możliwość łatwego i szybkiego dopasowania sum i zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb klienta na konkretny wyjazd. Wybierzmy więc to ubezpieczenie, które elastycznie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb klienta” – dodaje Anna Staniszewska

Na co zwrócić uwagę, zanim ruszysz w drogę:

  • Sprawdź obszar terytorialny, na którym obowiązuje Twoje ubezpieczenie i moment początku odpowiedzialności (czy w przypadku podróży zagranicznej zaczyna się już od chwili wyjścia z domu, czy np. dopiero od momentu przekroczenia granicy).
  • Sprawdź, czy zakres ubezpieczenia odpowiada celowi Twojej podróży. Nie wszystkie polisy obejmują ochroną wyprawy surwiwalowe czy uprawianie sportów niebezpiecznych, np. wspinaczki wysokogórskiej lub nurkowania.
  • Jeżeli obawiasz się pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, wykup ubezpieczenie oferujące ochronę na wypadek zaostrzenia objawów bądź też wystąpienia niespodziewanych powikłań tej choroby.
  • Sumę ubezpieczenia należy dopasować do regionu świata, będącego celem Twojej podróży – zwróć uwagę, iż musi ona wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. I tak np. w Polsce może to być niewielka kwota – rzędu 2000 zł, w krajach UE radzimy wybrać np. 40 000 zł. Jednak już przy wyjeździe do Kanady czy Japonii kwota powinna wynieść np. 160 000 zł, zaś w przypadku USA – nawet 200 000 zł. Należy również zwrócić uwagę, czy koszty transportu świadczone są w ramach limitu sumy ubezpieczenia, a tym samym wyczerpanie sumy ubezpieczenia na koszty leczenia pozbawi możliwości skorzystania z usługi transportu do kraju. W PZU w ubezpieczeniu Wojażer – PZU Pomoc w Podróży transport do kraju świadczony jest poza limitem sumy ubezpieczenia kosztów leczenia więc nie ma obawy, że pozostaniesz bez pomocy gdy wyczerpie się suma ubezpieczenia.
  • Jeżeli jedziesz z dziećmi, rozważ zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Weź pod uwagę, że dzieci – np. podczas zabawy – mogą nieopatrznie zniszczyć czyjąś własność.
  • Kupując polisę, otrzymasz numer całodobowego Centrum Alarmowego PZU. Dzwoniąc pod numer 22 566 55 55  w razie nagłego zdarzenia bądź wypadku uzyskasz pomoc lub niezbędne informacje.

Na potrzeby majowych wyjazdów przygotowaliśmy infografikę, która w prostych siedmiu krokach wyjaśnia najczęstsze wątpliwości dotyczące ubezpieczeń podróżnych. Pamiętaj, to że zapoznasz się z tymi wskazówkami, nie zastąpi znajomości warunków Twojego ubezpieczenia.

Źródło: PZU