Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

0
2261

Chcąc ubezpieczyć swój samochód, warto przeznaczyć trochę czasu na poszukiwania odpowiedniej oferty. Dzięki temu można zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. Nieco więcej problemów mają tutaj młodzi kierowcy, którzy mają zdecydowanie więcej zwyżek niż zniżek. Można jednak i z taką sytuacją sobie poradzić.

 

Skorzystaj z porównywarki

Przede wszystkim warto skorzystać z porównywarki. Takie porównanie ubezpieczenia OC (https://ubsy.pl/)to doskonały sposób na znalezienie oferty najtańszej pośród tych, które są obecnie dostępne na rynku. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe szczególnie surowo traktują młodych kierowców, inne są w stanie zaoferować nieco tańsze oferty.

Jednak nie tylko młodzi kierowcy poszukują taniego OC. To również ci nieco bardziej doświadczeni. Im również porównywarka pomoże w znalezieniu najlepszego ubezpieczenia. Warto pamiętać, że OC w swoim zakresie jest takie samo dla wszystkich, niezależnie od ceny. Właśnie dlatego cena jest tutaj decydująca podczas dokonywania wyboru polisy. Porównywarka będzie tu najskuteczniejsza.

Gromadzenie zniżek

Drugim sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia OC jest gromadzenie zniżek. Z roku na rok, jeżeli kierowca może się pochwalić bezszkodową jazdą, zyskuje kolejne zniżki. Z roku na rok rośnie też jego staż za kierownicą, a sam kierowca staje się coraz starszy. Staż to kolejne źródło zniżek. Wiek – w pewnym okresie powoduje, że zyskuje się zniżki, potem niestety generuje już zwyżki.

Największe upusty zyskuje się jednak podczas bezpiecznej jazdy. Właśnie dlatego warto zachować ostrożność i nie dopuszczać do żadnych kolizji i wypadków z własnej winy.

Gromadzenie zniżek natomiast jest sposobem na trwałe i coraz bardziej odczuwalne obniżanie ceny ubezpieczenia.

Kupuj jednorazowo

Każde ubezpieczenie OC można kupić, opłacając całą składkę roczną jednorazowo lub na raty. Opłacanie składki na raty wiąże się z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Jedynie opłacenie całej polisy na rok z góry generuje nieco niższą cenę, co zdecydowanie wpływa na całkowity koszt ubezpieczenia.

Składkę roczną można podzielić na dwie lub cztery raty. Podzielenie składki na dwie raty to zwyżka o kilkanaście procent. Natomiast podzielenie składki na cztery raty generuje jeszcze większe koszty.

Jeżeli tylko ubezpieczony ma taką możliwość, by opłacić całą obowiązującą go składkę jednorazowo, to zdecydowanie warto tak zrobić. Zniżki są naprawdę odczuwalne, a w skali roku mogą osiągnąć nawet kilkaset złotych.

Skorzystaj z rabatów

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne rabaty za zakupienie pakietu różnorodnych produktów czy też za skorzystanie z opcji zakupów online.

Rabaty można uzyskać za wykupienie pakietu OC i AC – to podstawowa opcja. Jednakże, co warto wiedzieć, zniżkę można otrzymać, kupując polisę komunikacyjną i mieszkaniową w jednej firmie.

Jeżeli kierowca posiada już ubezpieczenie mieszkania, a teraz dokupuje ubezpieczenie samochodu, to weryfikacja dostępności takiego rabatu u ubezpieczyciela nie zajmie dużo czasu, a może przynieść bardzo korzystne zniżki.

Wiele firm ubezpieczeniowych promuje sprzedaż swoich produktów za pośrednictwem serwisów online. Promocja odbywa się zazwyczaj poprzez obniżenie ceny za produkty kupowane w internecie. I tak, ta sama polisa u agenta będzie droższa, a w sieci będzie tańsza – to również doskonały sposób na obniżenie ceny swojego ubezpieczenia.

Współubezpieczony

W przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców, dobrym sposobem na obniżenie ceny za ubezpieczenie jest dołączenie do samochodu współwłaściciela, którym jest doświadczony kierowca z wieloletnim stażem i wysokimi zniżkami.

Przy obliczaniu składki za polisę ubezpieczeniową zawsze brane są pod uwagę obydwie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego. Jeżeli więc znajdzie się w nim osoba ze zniżkami, automatycznie obniży w ten sposób koszt całego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku szkody współubezpieczony ze zniżkami utraci je.