Spółki Grupy Europa wchodzą na rynek ukraiński

0
1152

Grupa Ubezpieczeniowa Europa otrzymała zezwolenie na działalność na Ukrainie w zakresie ubezpieczeń majątkowych i życiowych poprzez spółki zależne Europa.ua. Rozpoczną one aktywność biznesową od zaoferowania produktów bancassurance oraz ubezpieczeń turystycznych, dostępnych dla klientów indywidualnych. Europa to drugi polski ubezpieczyciel, który wchodzi na tamtejszy rynek.

Ukraińska Państwowa Komisja Regulacji Rynków Usług Finansowych podjęła decyzję o udzieleniu Europa.ua licencji ubezpieczeniowych łącznie na 13 rodzajów ubezpieczeń. Umożliwia to rozpoczęcie działalności wykorzystującej sprawdzony w Polsce, efektywny model biznesowy oparty na współpracy z sektorem finansowym. Wejście na Ukrainę jest elementem długoterminowej strategii Grupy, zakładającej ekspansję na rynki wschodnoeuropejskie.

W ocenie Zarządów spółek tworzących Grupę Europa ukraiński sektor ubezpieczeniowy ma w sobie potencjał rozwojowy oraz perspektywę wzrostową. Obecność na tym rynku podmiotów Getin Holding ułatwia start biznesu ubezpieczeniowego za wschodnią granicą.

– Zaoferujemy ukraińskim klientom najwyższy poziom obsługi i standardy, które wypracowaliśmy na polskim rynku. Chcemy powielić sukces naszego modelu biznesowego z Polski. Na Ukrainie we współpracy z bankami zaproponujemy produkty ochronno-majątkowe dołączane do kredytów, a w miarę rozwoju tamtejszego rynku także rozwiązania inwestycyjne. Nastawiamy się również na relacje z biurami podróży, które będą mogły zaoferować nasze ubezpieczenia turystyczne swoim klientom – mówi Krzysztof Mędrala, Wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa.

Nowo utworzone spółki będą prowadzić działalność na Ukrainie w zakresie ubezpieczeń majątkowych i życiowych. Kluczowym obszarem rozwoju będzie bancassurance. Europa.ua chce być aktywnym graczem tworzącym ten sektor na Ukrainie, gdzie działa 176 banków.

– Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma bankami i planujemy uruchomienie procesu sprzedaży już w najbliższych miesiącach. Wchodząc na rynek z innowacyjną ofertą produktów ubezpieczeniowych, którą elastycznie dostosowaliśmy do potrzeb ukraińskich klientów, będziemy pracować nad jej systematycznym poszerzaniem – wyjaśnia Vladyslav Lebedynets, Prezes spółek Europa.ua.

Grupa transferuje swój know-how do spółek ukraińskich, które w zakresie zarządzania wsparła doświadczonymi managerami, sprawdzonymi podczas pracy w polskiej centrali. Ważnym ogniwem jest także kadra z Ukrainy, dobrze znająca specyfikę tamtejszego rynku.

– Spółki Europa.ua zbudowaliśmy od podstaw, uznając po obszernych analizach, że będzie to rozwiązanie najbardziej efektywne i najbezpieczniejsze – dodaje Wiceprezes Mędrala.

Obecnie na ukraińskim rynku aktywnych jest 250 ubezpieczycieli, z czego jedna piąta operuje na rynku życiowym, a pozostałą, dominującą część stanowi rynek majątkowy.  Według danych z trzeciego kwartału ub.r. wartość składki brutto na rynku ubezpieczeń majątkowych wyniosła 15,5 mld. UAH (ok. 6,7 mld. zł). Wartość składki brutto na rynku ubezpieczeń życiowych wyniosła 0,9 mld. UAH (ok. 0,4 mld. zł).

Centrala Europa.ua została ulokowana we Lwowie. Planowane jest otwarcie regionalnych biur sprzedaży i obsługi szkód/świadczeń, pierwsze z nich będzie uruchomione w Kijowie. Podobnie jak w Polsce, spółki nie będą budowały sieci oddziałów.

To nie pierwsze doświadczeni Europy na rynkach wschodnioeuropejskich. Przez wiele lat Grupa sprzedawała tam ubezpieczenia graniczne i zieloną kartę. Obecnie TU Europa sprzedaje ubezpieczenia turystyczne dla wyjeżdżających do Rosji, na Ukrainę i Białoruś.

Źródło: TU Europa SA, TU na Życie Europa SA