Wykonywanie zawodu przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego sposobem na trudne czasy

0
1005

Zaledwie co piąty Polak posiada indywidualne ubezpieczenie na życie. Można więc założyć, że pozostałe osoby są potencjalnymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych. Jak do nich dotrzeć z ofertą? To zadanie dla przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego.

W Polsce pracuje obecnie ok. 38 000 przedstawicieli ubezpieczeniowo-finansowych. Aby dołączyć do tego grona należy założyć własną działalność gospodarczą oraz odbyć szkolenie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie szkolenie zwykle jest bezpłatne, trwa około trzy tygodnie i kończy się egzaminem, który jest przepustką do kariery w nowym zawodzie.

Praca na niepewne czasy

Praca przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego może być doskonałym rozwiązaniem w trudnych czasach recesji gospodarczej, ponieważ łączy w sobie zalety pracy na własny rachunek z bezpieczeństwem posiadania solidnego zaplecza (np.: w postaci biura, dostępu do komputera i telefonu), wsparcia szkoleniowego i – przede wszystkim – solidnej marki dużej instytucji finansowej. Samozatrudnieni nie muszą martwić się o utrzymanie etatu lub obawiać się obniżek pensji. W pracy przedstawiciela – wynagrodzenie zależy od własnej operatywności oraz wydajności: każda podpisana umowa oznacza prowizję. Im więcej umów uda się podpisać w miesiącu, tym więcej pieniędzy trafi na konto przedstawiciela.

Zawód na różne sytuacje życiowe

Przedstawiciele oferują swoim klientom ubezpieczenia na wypadek różnych, zwykle trudnych sytuacji życiowych. Jednocześnie – sami często też są osobami, które w takich sytuacjach się znalazły. W tej pracy świetnie realizują się np.: samotne matki, które muszą elastycznie łączyć pracę z obowiązkiem opieki nad dzieckiem, ale także osoby wracające na rynek pracy po dłuższej przerwie, które chcą samodzielnie kształtować swój czas i sposób pracy. Jest to też ciekawe zajęcie dla osób po 50 roku życia, które mogą wykorzystać swoje bogate doświadczenie życiowe i zawodowe. Ponadto doradztwo w dziedzinie ubezpieczeń na życie nie musi angażować całego dnia, dlatego może być traktowane jako zajęcie dodatkowe, czy uzupełnienie etatu. Charakter tej pracy pozwala na okresowe intensyfikowanie lub ograniczanie liczby zadań, przez co można ją dostosować od sytuacji rodzinnej, finansowej oraz aktualnych potrzeb.

Odpowiedzialność przede wszystkim

Czy przedstawicielem ubezpieczeniowo-finansowym może być każdy? Zdecydowanie nie! Jakie cechy powinien mieć zatem kandydat do tej pracy?

„Przede wszystkim musi być samodzielny i precyzyjnie zarządzać swoim czasem. Praca ta wymaga dużej konsekwencji oraz wytrwałości w działaniu, bo osiągnięcie satysfakcjonujących wyników finansowych często wymaga trochę czasu i cierpliwości. Jest to jednak możliwe – w naszych szeregach znajdują się agenci z 15 letnim stażem, którym praca daje zarówno satysfakcję, jak i korzyści finansowe” – tłumaczy Paweł Mrowiec, Dyrektor Operacyjny Sprzedaży w ING Życie. „Atutem osoby podejmującej się zadań przedstawiciela będzie także umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów i pozyskiwania referencji. Często pozytywne nastawienie i uśmiech to najkrótsza droga do pozyskania nowego klienta.”

Dodatkowo przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy musi posiadać umiejętność wczuwania się w sytuację innych, tak aby zrozumieć ich potrzeby finansowe, i co najtrudniejsze – uświadomić je. Wyzwaniem jest także zwrócenie uwagi, że samochód lub mieszanie ubezpieczamy, a własnego życia – nie. Rolą przedstawiciela jest więc również edukowanie klienta w zakresie finansów i dostępnych na rynku rozwiązań.

Źródło: ING Życie