Bezpiecznie na majówkę

0
1225
W tym roku majówka przychodzi niespełna kilka tygodni po tym, jak walczyliśmy jeszcze na drogach z silnymi opadami śniegu i lodem. Zanim ruszymy na urlop poddajmy nasze auto krótkiemu przeglądowi. Pomoże nam to bezpieczniej dotrzeć do celu – radzi Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.Solidne mycieZimą nasze auto niemal nieustannie atakowane jest solą, piaskiem i innymi środkami ułatwiającymi rozpuszczanie śniegu i lodu. Niestety mają one zgubne działanie. Jeżeli nie chcemy wystawiać naszego samochodu na działanie korozji – niezbędne jest solidne mycie – nie tylko nadwozia, ale też podwozia, nadkoli i zacisków hamulcowych.

Wymiana opon

Zimowe opony latem to dłuższa droga hamowania. Gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7st.C należy zmienić ogumienie. To koronny, ale nie jedyny argument, który przemawia za tym, żeby zmienić opony. Drugi to oszczędność. Jeżdżąc na zimówkach w wysokich temperaturach spalamy więcej paliwa i szybciej zużywamy opony.

Hamulce pod kontrolą

Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma układ hamulcowy. Po zimie warto sprawdzić, w związku z tym tarcze i klocki. Korozja wywołana przez sól może doprowadzić do ich zablokowania lub spowoduje tarcie w układzie hamulcowym. Skutkiem tego jest wzrost zużycia paliwa, a w skrajnych przypadkach można przegrzać także cały układ. Wówczas hamulce nie zadziałają w należyty sposób.

Oświetlenie

Wiele samochodów porusza się na drogach bez sprawnego oświetlenia. To częste niedopatrzenie, które nie tylko może skończyć się mandatem, ale też znacząco wpływa na naszą widoczność podczas jazdy. Zanim ruszymy w trasę sprawdźmy, czy wszystkie żarówki są sprawne, co podniesie poziom naszego bezpieczeństwa w czasie podróży.

Ważne ubezpieczenie

W drodze na majówkę łatwiej o kłopoty z samochodem, czy nawet wypadek. Dlatego poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC warto zdecydować się szerszą ochronę w ramach Autocasco lub Assistance. Z polisą będziemy mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez ubezpieczyciela. Jeżeli nie chcemy korzystać z pełnej ochrony Assistance, a wybieramy się w dalszą podróż warto mieć ubezpieczenie Opony Assistance.

Klimatyzacja to też bezpieczeństwo

Choć coraz więcej samochodów na polskich drogach wyposażonych jest w klimatyzację – wielu kierowców zapomina o jej regularnym czyszczeniu. To ważne szczególnie po zimie, kiedy po długim okresie niestosowania może stanowić pożywkę dla grzybów i pleśni. Jeżeli system nie działa prawidłowo może znacznie utrudnić podróżowanie. Dlatego na wiosnę warto zainwestować w wymianę filtra kabinowego i czyszczenie klimatyzacji.

Źródło: Liberty Direct