Czy pożyczki bez bik jeszcze istnieją? Gdzie ich szukać?

Materiał zewnętrzny

0
1170

Wokół Biura Informacji Kredytowej przez lata narosło wiele mitów. I choć twarde liczby mówią same za siebie, 90% zawartych w bazie informacji ma charakter pozytywny, to duża część klientów obawia się wystawionej oceny. Jeszcze kilka lat temu pożyczka bez bik była w ofercie większości firm pozabankowych. Z resztą sam slogan pożyczka bez bik, był jednym z głównych haseł firm oferujących szybkie pożyczki. W ostatnich miesiącach sytuacja nieco uległa zmianie i dziś zdecydowanie trudniej znaleźć pożyczkę bez bik. Czy takie jeszcze istnieją? Gdzie ich szukać? I czy negatywny BIK przekreśla szansę na pożyczkę pozabankową?

Pozostało tylko hasło?

Firmy pozabankowe ograniczając ryzyko pożyczenia pieniędzy osobom mocno zadłużonym, rozszerzają obszar sprawdzania klientów. A nic, tak jak historia kredytowa w BIK, nie mówi tyle o kliencie, pod warunkiem, że jest zapisana. Obecnie większość firm pozabankowych pobiera informacje z Biura Informacji Kredytowej. Jedne współpracują bezpośrednio z BIK, a inne korzystają z informacji zawartych w bazie przez BIG InfoMonitor. To, w jaki sposób firma pobiera informacje z BIK ma znaczenie dla klienta, a dokładniej ma wpływ na to, czy pożyczka zostanie odnotowana w historii kredytowej. Do bazy trafiają informacje o pożyczkach od firm, które bezpośrednio współpracują z BIK. Jeśli raport pobierany jest przez BIG, ślad po pożyczce pozabankowej nie zostaje. A same pożyczki bez bik to już przeszłość, prędzej możemy mówić a akceptacji przez firmę negatywnej historii kredytowej.

Gdzie szukać pożyczek ze złą historią kredytową?

Samodzielne przeglądanie każdej oferty jest bardzo czasochłonne. A i nie zawsze znajdziesz informację o tym, czy firma sprawdza BIK bądź czy akceptuje negatywną historię kredytową. Część podaje takie informacje (najczęściej w zakładce faq), a część niestety nie. Z pomocą przychodzą fora internetowe o tematyce finansowej. Klienci firm pozabankowych dzielą się swoimi doświadczeniami i często poruszany jest wątek pożyczek bez bik. Ale tu musimy uważać na to, czy są to aktualne informacje, bo firmy, które jeszcze pół roku temu nie sprawdzały bazy, dziś już mogą pobierać raporty. Inną opcją są portale, które zajmują się tematyką chwilówek, umożliwiają ich porównanie i wyszukiwanie. Jednym z takich miejsce w sieci są chwillowki.pl. Nie ma większej filozofii, by wyszukać pożyczkę o konkretnych parametrach, w tym, jest opcja wyszukania pożyczek bez BIK. Dzięki porównywarce otrzymujesz gotowe zestawienie ofert. I zamiast poświęcać kilka godzin na samodzielne dotarcie do wszystkich informacji, masz je w jednym miejscu. Korzystając z wspomnianej porównywarki, szybko dowiesz się, w jakich bazach sprawdzają klientów poszczególne firmy, wystarczy kliknąć w dodatkowe informacje.

Jak negatywny BIK wpływa na rozpatrzenie wniosku?

Firmy pozabankowe są trochę bardziej elastyczne niż banki. Możemy je podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich są firmy, które automatycznie odrzucają wniosek od osoby, która ma negatywny BIK. Do drugiej należą te, które bliżej przyglądają się sytuacji klienta i ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, m. in. od tego, jakiego rodzaju minusy nazbierał klient w BIK. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a firmy informują, iż nie odrzucają go na starcie. Osoby, które mają w BIK grzechy niewielkiego kalibru w postaci opóźnień w płatnościach rat raz na jakiś czas i nie dłuższych niż 30 dni, nie powinny mieć problemu z otrzymaniem pożyczki. Na korzyść klienta będzie działać stałe zatrudnienie i dobre dochody. Trzecią kategorią są firmy, które oferują pożyczki bez bik i faktycznie nie przeszkadza im negatywna historia kredytowa. Jest jednak jedno ale, taka pożyczka zawsze wiąże się z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci żyranta, samochodu czy weksla.

Jedno kliknięcie i składasz wniosek

Jak widać BIK nie taki straszny, a firmy pozabankowe akceptują mniejsze i większe przewinienia. Poszukując tego typu pożyczki, można też trafić na różne prywatne ogłoszenia, od osób, które są zainteresowane pożyczeniem gotówki na wysoki procent. Rzecz jasna nie sprawdzają BIK, ale ryzyko związane z pożyczaniem od nieznanej osoby w sieci jest duże. Zwłaszcza że taki inwestor często oczekuje wpłaty, nim rozważy opcję pożyczenia nam gotówki. A później rozpływa się w powietrzu. Dlatego nawet gdy goni Cię czas, wybieraj sprawdzone firmy, portale, jak wspomniane chwillowki.pl, gdzie wystarczy jedno kliknięcie i już wypełniasz wniosek o pożyczkę.

Na koniec warto wiedzieć, że dzięki współpracy BIK i firm pozabankowych łatwiej jest zbudować historię kredytową osobom młodym, pracującym na umowach śmieciowych czy za granicą. A to w przyszłości zwiększa szansę na pozytywną odpowiedź w banku, gdy złożysz wniosek o kredyt.