Żeglarze mogą liczyć na wsparcie Ergo Hestii

0
976

– Powodzenia na Olimpiadzie! – takimi życzeniami dla Przemka Miarczyńskiego zakończyło się spotkanie polskiego windsurfera, który ma szansę na olimpijski medal, z przedstawicielami Ergo Hestii, władzami Sopotu i władzami klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Podczas spotkania w Sopocie, Ergo Hestia odnowiła we wtorek umowę o współpracy z Sopockim Klubem Żeglarskim Ergo Hestia Sopot. Pomorska grupa ubezpieczeniowa już od dwunastu lat wspiera klub ze światowej czołówki żeglarskiej. W tym roku objęła też opieką Przemysława Miarczyńskiego, Mistrza Europy, który ma szansę na medal na tegorocznej Olimpiadzie w windsurfingowej klasie RS:X.

Wszystko dla żagli: Ergo Hestia i Sopot

Porozumienie o współpracy podpisali Grzegorza Szatkowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Ergo Hestia oraz Komandor Klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, Piotr Hlavaty.

Ergo Hestia zakładała 12 lat temu długofalowe zaangażowanie we wspieranie żeglarstwa i klubu SKŻ. Od tamtej pory klub wspaniale się rozwinął, a Ergo Hestia wspiera również indywidualnie poprzez stypendia konkretnych zawodników. To dobry kierunek, chcemy nadal wspierać klub w kształceniu przyszłych olimpijczyków i mistrzów Świata czy Europy. Zaangażowanie w ten sport jest jednocześnie jednym z filarów działań w zakresie odpowiedzialności społecznej Grupy Ergo Hestia – podkreślił Wiceprezes Grzegorz Szatkowski.

Indywidualną umowę stypendialną z Przemysławem Miarczyńskim podpisał obecny na konferencji  Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Ergo Hestia objęła Olimpijczyka taką umową już na początku roku.

Przemek jest jedną z nadziei medalowych Polski podczas nadchodzących Igrzysk. „Do Londynu jadę po medal” – wyjaśniał Przemek Miarczyński. „Przede mną jednak jeszcze ponad dwa miesiące wytężonej pracy. W tym czasie wezmę udział w wyścigu w Pucku oraz w międzynarodowych regatach w Weymouth, czyli w miejscu, w którym rozegrane zostaną wyścigi olimpijskie.”

– Cieszę się, że z klubem współpracuje przez długie lata stabilna firma. Również dzięki temu mogłem trzy razy pojechać na Olimpiadę – mówił polski Olimpijczyk.

Przemek jest w znakomitej formie, co potwierdził, zdobywając w marcu tytuł Mistrza Europy” – mówił Piotr Hlavaty, komandor SKŻ Ergo Hestia Sopot. – „Trzymamy za niego kciuki i wierzymy w jego sukces na Igrzyskach.”

Przemkowi będą mogli kibicować wszyscy mieszkańcy Trójmiasta w specjalnie w tym celu przygotowanej strefie kibica. W dniach 27.07.-12.08. dzięki Ergo Hestii przy klubowej plaży stanie dedykowana żeglarzom strefa, gdzie na żywo będzie można śledzić poczynania polskich olimpijczyków.

Nowe Centrum Windsurfingu

Ale Olimpiada to tylko jedno z wyzwań sopockich żeglarzy. SKŻ Ergo Hestia Sopot należy do światowej czołówki; Klub przygotował plan rozwoju, który umożliwi mu dalsze wzmocnienie jego pozycji na arenie międzynarodowej.

Zamierzamy uruchomić nowoczesne centrum szkoleniowe umożliwiające jeszcze lepsze przygotowanie kolejnego pokolenia młodych olimpijczyków. Chcemy też w dalszym ciągu gościć w Sopocie regaty o międzynarodowym znaczeniu” – tłumaczy Piotr Hlavaty.

Budowa Centrum Windsurfingu zostanie zakończona jeszcze w 2012 roku. Obok nowego centrum ratownictwa WOPR powstanie kompleks dwóch budynków: szkoleniowego oraz przeznaczonego do przygotowań motorycznych. Na terenie nowego Centrum zaplanowano również uruchomienie m.in. placów do składowania katamaranów oraz łodzi, a także boiska sportowego o powierzchni  400 m2. Wartość inwestycji szacowana jest na 13 mln zł. Miasto Sopot pokrywa połowę tej kwoty, drugie tyle wykłada Ministerstwo Sportu i Turystyki. Kompleks zostanie zlokalizowany na plaży przy ul. Hestii.

W lipcu Sopot stolicą europejskiego żeglarstwa: Ergo Hestia Cup

W tym roku Sopot będzie gościł Mistrzostwa Europy 29er, które odbędą się w dniach 14-20 lipca w ramach kolejnej edycji popularnych regat Ergo Hestia Cup. Szacuje się, że z tej okazji do Trójmiasta przyjedzie ok. 100 załóg z 15 krajów świata.

Regaty na dwuosobowych skiffach 29er są niezwykle widowiskowe. Lekka konstrukcja łódki i duży żagiel umożliwiają osiąganie prędkości nawet do kilkudziesięciu km/h. Między innymi dlatego ta klasa zyskuje coraz większą popularność wśród młodych żeglarzy. Ponadto, uważana jest za przygotowanie do olimpijskiej konkurencji 49er. Została też ujęta w programie Mistrzostw Świata Juniorów ISAF jako konkurencja otwarta.

W tegorocznych regatach Mistrzostw Europy 29er w Sopocie dekoracje zwycięskich zawodników będą odbywały się na koniec każdego dnia regatowego. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: dla najlepszych załóg, dla najlepszych załóg młodzieżowych oraz dla najlepszego zespołu kobiecego.

Mistrzostwa Europy 29er odbędą się w Sopocie po raz pierwszy. Ich organizatorem jest SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wcześniej gościły w takich miastach jak Locarno (Szwajcaria) i L’Escala (w Hiszpanii).

Źródło: Ergo Hestia