Ile kosztuje samochód?

0
1144

Posiadanie samochodu pociąga za sobą koszty, których osoby niezmotoryzowane nie są nawet świadome. Wbrew pozorom, kupno auta w salonie nie zamyka listy naszych wydatków, a dopiero je otwiera.
Przede wszystkim kupując samochód musimy zadbać o spełnienie obowiązków nakładanych przez prawo. Trzeba go więc zarejestrować i wyrobić stosowane dokumenty, to znaczy Dowód Rejestracyjny a także kartę pojazdu. Do dowodu rejestracyjnego otrzymujemy też komplet tablic rejestracyjnych wraz z hologramem i nalepką na szybę. Koszt poczynienia zadość wymogom litery prawa to w tym przypadku kilkaset złotych.
W dalszej kolejności należy zadbać o stan techniczny pojazdu. Pomijając obowiązkowe, coroczne przeglądy w stacji diagnostycznej (cena – około 100 zł), koniecznie należy też jeździć do warsztatu, aby zapobiegać powstawaniu poważniejszych usterek. Na szczęście, posiadacze nowych samochodów mają zapewnione to w ramach gwarancji.
Naturalnie najwięcej pieniędzy wydaje się na materiały eksploatacyjne, przede wszystkim na paliwo. Mimo coraz bardziej oszczędnych silników, wzrastające ceny benzyny i oleju napędowego skutecznie pomniejszają zawartość portfeli kierowców. Dodatkowo należy doliczyć też inne płyny, takie jak olej napędowy, płyn hamulcowy czy też płyn do spryskiwaczy.
Summa summarum, bardzo istotnym wydatkiem przy zakupie auta jest ubezpieczenie OC, ewentualnie też AC i NW. Obowiązkowe jest wprawdzie tylko to pierwsze, jednak warto wykupić przynajmniej AC, szczególnie jeżeli samochód kupiliśmy na kredyt. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków jest opcjonalne, ale zalecane przez ekspertów. Ceny ubezpieczenia są najczęściej zmorą posiadaczy starszych aut, gdzie często ich wysokość jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do wartości pojazdu.
Wybór ubezpieczenia podpowie nam dobra porównywarka oc rankomat.pl. Warto jednak zwracać uwagę na umowę i regulamin, jakie przedstawia nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Szczególnie ważna jest kwota, na jaką opiewa ubezpieczenie, i ewentualne zapisy wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela.