Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

0
829
Przed czym chroni OC?

Każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą bardzo wysokie kary finansowe, które mają zdyscyplinować kierowców do jego terminowego zakupu.
W poniższym tekście wyjaśnimy, dlaczego polisa OC jest tak ważna i przede wszystkim kogo tak naprawdę chroni?

W jakich sytuacjach polisa OC przyjdzie nam z pomocą?

Wbrew temu, co mogłoby się powszechnie wydawać polisa OC znajduje swoje zastosowanie w znacznie większej liczbie zdarzeń niż wypadek. Wielu, szczególnie początkujących kierowców może nie zdawać sobie z tego sprawy traktując wręcz obowiązek jej posiadania jako zbędny wydatek. Dla lepszego zrozumienia sensu jej zakupu przytoczymy kilka zdarzeń, podczas których bez polisy jako sprawca moglibyśmy wpaść w spore kłopoty.

1. Potrącenie pieszego lub rowerzysty.
Statystki Komendy Głównej Policji pokazują, iż duża część zdarzeń drogowych (ponad 20%) związana jest tzw. potrąceniami pieszych i rowerzystów. Nie bez powodu od 1 czerwca 2021 weszły w życie przepisy mające zwiększyć ich bezpieczeństwo.
2. Zderzenie z innym pojazdem zarówno w trakcie jazdy, jak i np. podczas parkowania, włączania się do ruchu, cofania itd. Tzw. parkingowe stłuczki, choć niegroźne dla życia są prawdziwą plagą wśród zmotoryzowanych.
3. Potrącenie zwierząt zarówno tych domowych, jak i dzikich.
4. Zniszczenie cudzego mienia np. płotu, przydrożnej latarni czy znaku drogowego to również zdarzenia, za które w przypadku braku OC przyjdzie nam zapłacić.

Wymienione sytuacje stanowią chyba wystarczający argument za tym, aby nigdy nie wątpić w sens posiadania OC.

Co o ubezpieczeniu OC należy wiedzieć jeszcze przed jego zakupem?

Zanim przejdziemy do szczegółów działania polisy OC poznajmy kilka faktów na jej temat, które pozwolą uniknąć ewentualnych nieporozumień i kłopotów.

1. Polisa OC jest ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeśli nie jest użytkowany.
2. OC dotyczy pojazdu, a nie kierowcy, dlatego pożyczając samochód od znajomego lepiej upewnić się, czy wykupił on dla niego polisę.
3. Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przeciwnym razie grożą nam wysokie kary sięgające kilkuset złoty za kilka dni opóźnienia.
4. Należy pilnować ciągłości polisy dla danego auta. Przerwa w ważności polisy to nie tylko groźba kary za jej brak, ale przede wszystkim konieczność pokrycia ewentualnych kosztów będących skutkiem spowodowania wypadku w okresie, gdy polisa była nieważna. A te jak wiadomo potrafią być horrendalne.

Kogo chroni ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC?

OC dba o ochronę obu stron wypadku. W przypadku gdy do niego dojdzie osoby w nim poszkodowane otrzymują środki z polisy OC na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji i zniszczeń powstałych w wyniku kolizji, a sprawca zdarzenia jest chroniony w ten sposób, iż nie musi pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni. Wykupując polisę OC należy mieć na uwadze tzw. ubezpieczeniową sumę gwarancyjną. To od jej wysokości zależy bowiem jak duże odszkodowanie będzie mogło być wypłacone ofiarom wypadku. Ma to ogromne znaczenie finansowe dla jego sprawcy.

W przypadku, gdy koszty leczenia i pokrycia szkód będą wyższe niż kwota wypłacona w ramach OC, będzie on musiał pokryć brakującą ich część we własnym zakresie. Jest to zatem doskonały argument za tym, aby podczas zakupu polisy zwracać uwagę na wysokość ubezpieczenia, a nie jedynie na najniższą składkę. Pomocny w obliczeniach będzie z pewnością kalkulator składek OC. Przy kalkulacji warto pamiętać o jednej zasadzie.
Koszt ubezpieczenia wydaje się wysoki jedynie wówczas, gdy w okresie trwania polisy nie dojdzie do żadnego zdarzenia. W każdym innym razie jest on wręcz symboliczny w porównaniu z wypłacaną kwotą ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczenie z tytułu OC nie zadziała?

Tu przepisy określające tzw. wykluczenia są jasne i niepodważalne. Dlatego, zanim wsiądziemy do auta nawet mając OC należy być ich w pełni świadomym. Wyłączenie odpowiedzialności następuje w przypadku:
– spowodowania wypadku, kolizji, potrącenia pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych,
– jeśli prowadzimy pojazd bez uprawnień (brak prawa jazdy),
– jeśli pojazd, który był sprawcą zdarzenia pochodził z kradzieży,
– jeśli sprawca działał umyślnie,
– jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

W każdym z wymienionych przypadków sprawca wypadku zostanie obciążony kosztami, które normalnie pokryłoby OC. Co to może oznaczać, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

OC działa zarówno na terenie Polski, jak i większości państw europejskich

Ma to szczególne znaczenie w okresie wakacyjnym i wzmożonych wakacyjnych wyjazdów. Polska polisa OC działa zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak również w Norwegii i Szwajcarii. W niektórych krajach może być wymagana tzw. Zielona Karta, która jest wydawana bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Szczegóły najlepiej ustalić zawczasu planując wyjazd.

OC nie zapewnia sprawcy wypadku pokrycia kosztów zniszczeń jego pojazdu

Wiedząc, na jakiej zasadzie działa OC, warto na wszelki wypadek zadbać o własne sprawy i wykupić dodatkowo AC, czyli Autocasco. Dopiero posiadanie tej polisy gwarantuje nam zwrot kosztów naprawy własnego rozbitego w wypadku auta. AC chroni dodatkowo auto od kradzieży, co czyni je dodatkowo wartym zakupu.