PZU mecenasem wystawy poświęconej Powstaniu Styczniowego

0
1062

21 stycznia, w przeddzień 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w galerii Narodowego Centrum Kultury „Kordegarda” wystawę poświęconą Powstaniu. Mecenasem wystawy jest PZU. Ekspozycję zwiedzać można do 17 lutego 2013 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć – po raz pierwszy prezentowany w Warszawie – obraz Jana Matejki „Zakuwana Polska (Polonia, Rok 1863)”. To jedno z wcześniejszych dzieł Matejki, namalowane bezpośrednio po upadku Powstania, w 1864 roku. Wraz z nim na wystawie prezentowany jest zbiór grafik Artura Grottgera z cyklów „Polonia”, „Lituania” i „Wojna”.

W „Kordegardzie” oglądać też można zbiór pamiątek z okresu Powstania: pieczęcie oddziałów powstańczych oraz Rządu Narodowego, popularną po upadku powstania tzw. żałobną biżuterię powstańczą, pamiątkowe medale etc, a także portret księcia Władysława Czartoryskiego (1828-1894), powstańczego emisariusza przy rządach Francji, Anglii, Włoch, Szwecji i Turcji.

Zgromadzonym pamiątkom towarzyszy specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna i folder, dzięki którym zwiedzający będą mogli zdobyć podstawową wiedzę na temat przebiegu i skutków Powstania Styczniowego.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 22 stycznia do 17 lutego (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 11.00-19.00.

Źródło: PZU