Czy można sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela?

0
1014
sprzedaz-nieruchomosci-bez-zgody-wspolwlasciciela

Statystycznie, prędzej czy później, każdy z nas stanie się współwłaścicielem jakiejś nieruchomości. Nawet, jeżeli nie nabędziesz jej wespół ze swoją drugą połówką, to współwłasność może zostać nawiązana, na przykład, w momencie otrzymania spadku. W takiej sytuacji, szybko przekonasz się, że udziały w nieruchomości, niekoniecznie stanowią przyjemną okoliczność, nawet pomimo faktu, że jest to po prostu zamrożony kapitał. A skoro tak, to zapewne zastanawiasz się, jak sprzedać udziały w nieruchomości? Czy można sprzedać współwłasność bez zgody właściciela? Jak to wszystko zrobić? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym artykule.

Czym jest współwłasność i jakie są jej rodzaje?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy można sprzedać współwłasność, a także, w jaki sposób to zrobić, najpierw musisz uświadomić sobie, że istnieją dwa rodzaje współwłasności. To, który typ współwłasności wiąże Cię z pozostałymi podmiotami, będzie miało wpływ na późniejszy przebieg sprzedaży, a nawet określi, czy taka możliwość występuje. Niestety, sprzedaż współwłasności bez zgody współwłaściciela, nie zawsze jest możliwa – czasami będziesz potrzebował odrobiny dyplomatycznych umiejętności.

Pierwszą z rzeczonych rodzajów współwłasności, jest współwłasność łączna, stanowiąca, tak naprawdę, największy odsetek wszystkich tego typu powiązań. Możesz się z nią spotkać, na przykład, wchodząc w związek małżeński, czy w ramach prowadzenia spółki cywilnej. Sprzedaż współwłasności w tym przypadku, może być nieco utrudniona – nie jest bowiem jasne, jaki procent nieruchomości przypada Tobie, a jaki pozostałym właścicielom.

Inaczej jest, kiedy w grę wchodzi współwłasność ułamkowa. Zwykle stanowi ona stan przejściowy, a nie docelowy, jak to jest w przypadku współwłasności łącznej. Najczęściej, jej zawiązanie ma miejsce w trakcie postępowania spadkowego, podczas gdy majątek zmarłego jest rozdzielany pomiędzy sukcesorów. W przypadku współwłasności ułamkowej, procentowa ilość Twoich udziałów w nieruchomości jest jasno określona, co ułatwia sprzedaż współwłasności.

Czy można sprzedać współwłasność? Jak sprzedać udziały w nieruchomości?

Naturalnie, nie istnieją żadne przeciwwskazania prawnej natury do tego, by sprzedaż współwłasności była niedozwolona. Natomiast, jeżeli chcesz sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela, to musisz mieć na uwadze, że nie zawsze będzie to możliwe. Zgodnie z treścią powyższego, wszystko zależy od tego, czy z pozostałymi stronami łączy Cię współwłasność ułamkowa, czy też współwłasność łączna.

W przypadku współwłasności ułamkowej, sprawa praktycznie nie wymaga szerszych wyjaśnień. Jeżeli posiadasz dokument, poświadczający Twoje prawo do określonej liczby udziałów w nieruchomości, to możesz bez przeszkód sprzedać je, nie prosząc o zgodę pozostałych właścicieli. Niestety, nie obędzie się bez poinformowania ich o Twoich zamiarach. Mogą oni bowiem posiadać prawo pierwokupu, które mogą chcieć wykorzystać – zgodnie z prawem, sprzedaż współwłasności w tym przypadku, musi im zostać zgłoszona.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy masz do czynienia ze współwłasnością łączną. Wówczas, sprzedaż współwłasności bez zgody współwłaściciela, nie będzie możliwa. Nie jest to kwestia wyłącznie tego, że Twoje procentowe udziały w nieruchomości, są w tym wypadku niemierzalne – po prostu, konstrukcja prawna współwłasności łącznej wymaga tego, by zgodę pozostałych dysponentów obligatoryjnie uzyskać. Nie przejmuj się jednak – czasami, rozwiązanie takiej sprawy, to kwestia jednego dnia negocjacji!

Skup nieruchomości online – najlepszy wybór, gdy chcesz sprzedać współwłasność

Jeżeli posiadasz współwłasność i czujesz, że dużo lepszy użytek zrobiłbyś z pieniędzy, niż udziałów w nieruchomości, to oczywiście nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko sprzedać współwłasność. Żeby to zrobić, musiałbyś wystawić ogłoszenie i przygotować się na długie miesiące niecierpliwego wyczekiwania… Albo po prostu zwrócić się do profesjonalistów. Chodzi oczywiście o nasz skup nieruchomości online – https://kupujemym.pl/

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez Formularz Kontaktowy, a my, jeszcze tego samego dnia, uraczymy Cię bezpłatną wyceną online przedsiębranej operacji. Jako, że nasz skup nieruchomości nie obawia się żadnych trudnych wyzwań, możemy Ci zagwarantować, że Twoje udziały w nieruchomości zostaną spieniężone już w ciągu kilku dni od nawiązania pierwszego kontaktu! Nie zwlekaj – napisz do nas i niech kamień spadnie Ci z serca!