Ubezpieczenia dla turysty i wynajmującego mieszkanie

0
1030
Blisko jedną piątą miejsc noclegowych stanowią pokoje w wynajmowanych mieszkaniach. Eksperci ubezpieczeniowi przypominają, o czym przed sezonem urlopowym powinni pamiętać właściciele kwater i turyści.

Według danych GUS w zeszłorocznym sezonie urlopowym kwatery prywatne stanowiły 17% wszystkich obiektów noclegowych, ustępując pod względem liczebności jedynie hotelom (21%). W wynajmowanych pokojach gościnnych dostępnych turystom było ponad 37 tys. miejsc – to dwukrotnie więcej niż łącznie w pensjonatach i motelach. Popularność tej formy noclegu jest charakterystyczna przede wszystkim dla najaktywniejszych turystycznie regionów – m.in. nad Bałtykiem, w górach i Pojezierzu Mazurskim.- Kwatery prywatne to dla ich właścicieli nieraz jedyne źródło dochodu, a dla turystów bardzo często podstawa udanego wypoczynku. Dlatego warto pamiętać o obowiązkach wynajmującego/najemcy i uzmysłowić sobie, że jest sporo rzeczy, które mogą pokrzyżować wakacyjne plany zarówno jednych, jak i drugich- mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Lepiej chronić mieszkanie

Właściciel powinien przede wszystkim martwić się o mieszkanie i jego wyposażenie. Można je chronić ubezpieczeniem na wypadek szkód związanych z posiadanym mieniem – jego całkowitym zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą. Oznacza to, że dzięki polisie, m.in. po kradzieży, zalaniu czy pożarze, można liczyć na wypłatę odszkodowania, które pokryje poniesioną stratę. Ponadto ubezpieczeniem można objąć wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu (np. meble, sprzęt RTV/AGD, odzież, obrazy). Warto również mieć świadomość konsekwencji, jakie niosą za sobą szkody wyrządzone turystom w wynajmowanej kwaterze. Wystarczy, że lokator poślizgnie się na śliskiej posadzce w łazience, a koszty takiego zdarzenia mogą spaść na właściciela mieszkania.

Turyście też przydaje się polisa

Korzystając podczas wakacji z wynajętej kwatery, turyści pozostawiają jednocześnie własne mieszkania bez opieki, co stanowi zachętę dla złodziei. Zwyczajowo w okresie letnich wakacji włamań i kradzieży w niechronionych nieruchomościach jest najwięcej.

– To oczywiście prawda, ale warto wiedzieć, że pakiet ubezpieczeniowy nie musi chronić tylko mieszkania przed złodziejami. Do polisy można też dodać takie elementy, które przydadzą się właścicielowi bezpośrednio w miejscu spędzania urlopu. Są to przede wszystkim OC w życiu prywatnym oraz ochrona bagażu poza domem – tłumaczy Andrzej Paduszyński z Compensy.

W jakich sytuacjach przydadzą się takie dodatki? OC w życiu prywatnym zadziała przede wszystkim na wypadek potencjalnych szkód, za które właściciel nieruchomości może żądać od lokatora zapłaty, np. za zalanie sąsiadów, wybicie szyby czy uszkodzenie znajdującej się na wyposażeniu lodówki. Należy też pamiętać o tym, że nawet jeśli posiadacz wynajmowanego mieszkania ubezpieczył je, to polisa nie chroni wszystkich znajdujących się w obrębie nieruchomości przedmiotów, a jedynie te, które należą do właściciela. Dlatego skradzione rzeczy turysty nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej i, co za tym idzie, ich utrata nie uprawnia do odszkodowania. To właśnie w takich sytuacjach przydaje się ochrona bagażu poza miejscem zamieszkania, w ramach której utrata dokumentów, telefonu, aparatu czy odzieży zostanie zrekompensowana przez ubezpieczyciela.

Źródło: Compensa