Czym jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć?

0
1385
Regres ubezpieczeniowy

Wyobraź sobie, że na parkingu zarysowujesz karoserię samochodu stojącego obok, po czym odjeżdżasz z miejsca zdarzenia. Po 2 tygodniach dostajesz pismo od ubezpieczyciela z żądaniem zwrotu odszkodowania, które towarzystwo wypłaciło poszkodowanemu. To właśnie jest regres ubezpieczeniowy. Zobacz, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może wezwać Cię do zapłaty za szkodę i jak złożyć odwołanie od tej decyzji.

Czym jest regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy regulowany jest ustawą i oznacza prawo ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do tego, by wezwać Cię do zapłaty odszkodowania nie tylko po wyrządzonej przez Ciebie szkodzie, ale także jeśli to Ty jesteś poszkodowany. Co więcej regres możesz otrzymać, nawet jeśli posiadasz ważną polisę. Oczywiście żądanie to jest uzasadnione tylko w określonych przypadkach.

Prowadzisz po alkoholu, spodziewaj się regresu

Kiedy ubezpieczyciel lub UFG mogą wezwać Cię do poniesienia odpowiedzialności za kolizję drogową lub inną szkodę, w której brałeś udział? Sytuacje te regulowane są art. 43. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a przytacza je publikacja https://mubi.pl/poradniki/regres-ubezpieczeniowy/. Należą do nich okoliczności, w których:

  • wyrządziłeś szkodę, po której uciekłeś z miejsca zdarzenia,
  • podczas zdarzenia drogowego byłeś pod wpływem alkoholu, narkotyków etc.,
  • szkodę wyrządziłeś, kierując pojazdem bez uprawnień,
  • szkodę wyrządziłeś z premedytacją,
  • wyrządziłeś szkodę lub zostałeś poszkodowanym kierowcą, ale nie posiadasz ważnej polisy OC,
  • wyrządziłeś szkodę lub zostałeś poszkodowanym kierowcą, ale auto, którym jechałeś, pochodzi z przestępstwa.

Jeśli którakolwiek z tych okoliczności dotyczy Ciebie, możesz spodziewać się, że nawet jeśli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania poszkodowanym, wkrótce po zdarzeniu odezwie się do Ciebie z żądaniem zwrotu kosztów likwidacji szkody.

Historia naszego czytelnika

Wbrew pozorom regres ubezpieczeniowy nie jest sytuacją rzadką. Swoją historią sprzed roku podzielił się z nami czytelnik z okolic Radomia, pan Paweł:

Mieszkam w Szydłowcu, a do Radomia wybrałem się na spotkanie z kolegami ze szkoły. Wiedziałem, że prowadzę, więc praktycznie nie piłem, przez cały wieczór może 2 piwa. Około 23:00, wracając do domu, wpadłem w poślizg, bo zaczęły się już pierwsze przymrozki. Straciłem panowanie nad kierownicą i wjechałem w przydrożne barierki. Zadzwoniłem na policję i okazało się, że miałem 0,3 promila we krwi. Pomijam problemy z prawem, które miałem po tym zdarzeniu. Najgorsze, że ubezpieczyciel wypłacił miastu odszkodowanie z tytułu mojej polisy, ale po kilkunastu dniach dostałem wezwanie do zwrotu kosztów naprawy barierek. Powód? Nieważne, że w barierki wpadłem przez złe warunki pogodowe, dla ubezpieczyciela po prostu prowadziłem w stanie nietrzeźwości. Rachunek: 30 000 zł. Dług spłacam już od roku. Zostało mi jeszcze 19 000 zł. Nie polecam nikomu.

Paweł (31 lat), Szydłowiec

Dostałeś regres? Możesz się odwołać!

Pamiętaj, że możesz odwołać się od regresu, który dostałeś od ubezpieczyciela lub UFG. Masz na to 30 dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty.

  • Jeśli chcesz odwołać się od decyzji UFG, możesz to zrobić, wypełniając wniosek dostępny na stronie ufg.pl. Wydrukuj go, podpisz i wyślij listem poleconym na warszawski adres funduszu.
  • Jeśli chcesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, możesz to zrobić, korzystając z formularzy kontaktowych dostępnych na stronach www towarzystw. Nie wiesz, co dokładnie wpisać w polu wiadomości? Możesz odwzorować treść wniosku do UFG, lub po prostu zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela i dowiedz się, jakich informacji wymaga.

Nie każdy ma szansę uniknąć regresu ubezpieczeniowego. Możesz na to liczyć, tylko jeśli masz trudną sytuację życiową, materialną lub majątkową. Co to oznacza? Na przykład to, że masz niskie dochody, osobę z inwalidztwem na utrzymaniu itp. Pamiętaj, że jeśli odwołując się od regresu ubezpieczeniowego, jako przyczynę podajesz swoją trudną sytuację, będziesz musiał ją udowodnić. Ubezpieczyciel lub UFG z pewnością poproszą Cię o przedstawienie niezbędnych zaświadczeń, np. zaświadczenia o dochodach. – radzi prawnik z kalkulatora OC/AC mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/).

Na jaką ulgę możesz liczyć?

Składając odwołanie od regresu, możesz wnosić nie tylko o całkowite umorzenie długu, ale także o jego zmniejszenie. Istnieje także możliwość rozłożenia spłaty na raty lub odroczenie terminu płatności.