Legg Mason Akcji FIO – trzynaście lat na rynku funduszy inwestycyjnych

0
1010

4 stycznia 2012 roku Legg Mason Akcji Fundusz Inwestycyjny Otwarty obchodził swoje kolejne 13 już urodziny. Obecnie jest to najlepszy produkt akcyjny na polskim rynku. Pierwsza wycena jednostek uczestnictwa funduszu wynosiła wówczas 100 złotych. Do dziś wycena jednostki LM Akcji FIO wzrosła prawie trzykrotnie (297,96 zł na 13.01.2012). W roku 1999, w którym fundusz zaczynał działalność, na rynku obecnych było niewiele ponad 10 funduszy akcyjnych.

Osiągnięte przez te 13 lat wyniki powodują, że LM Akcji FIO obecnie znajduje się wśród najlepszych produktów inwestycyjnych w Polsce. W perspektywie 10-letniej – według zestawienia  Analiz Online (niezależnej firmy monitorującej rynek funduszy inwestycyjnych) – Legg Mason Akcji FIO, dzięki wzrostowi notowań o 181,62 proc., jest najbardziej zyskownym rozwiązaniem akcyjnym na rynku lokalnych uniwersalnych funduszy akcyjnych (stan na 31.12.2011). Produkt spod znaku Legg Mason również w ujęciu 5-letnich wyników bije konkurencję. Z kolei w poprzednim roku, fundusz pomimo straty zajął 3. miejsce wśród produktów inwestujących w polskie akcje.
Powtarzalne dobre wyniki na tle konkurencyjnych funduszy spowodowane są w stosowanym przez Legg Mason selektywnym stylu zarządzania akcjami. Polega on na znajdywaniu firm, którym z różnych przyczyn rynek zdaje się nie doceniać, a które dobrze rokują na przyszłość.

– Przez 13 lat podstawy naszej koncepcji inwestowania w akcje nie zmieniły się, a LM Akcji FIO pozostaje tego idealnym przykładem – mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI S.A. – Dobierając spółki staramy się nie naśladować innych uczestników rynku, konsekwentnie opieramy się chwilowym modom czy trendom inwestycyjnym. Poszukujemy przedsiębiorstw z wyraźną wartością fundamentalną oraz długoletnimi perspektywami rozwoju. Uważamy, że może to być źródło faktycznej wartości dodanej dla Klientów – dodaje Treumann.

Pod względem wielkości zarządzanych środków LM Akcji FIO jest trzecim największym funduszem akcji uniwersalnych na rynku polskim z aktywami 1 mld 171 mln na 31.12.2011 (9,19% udziału w tym sektorze wg danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami).

 

źródło: Ciszewski Financial Communications