PZU po raz kolejny współpracuje z wyprawą żeglarską Zawisza Czarny

0
1090

Żaglowiec s/y Zawisza Czarny wyruszył z portu w Szczecinie w drogę na międzynarodowe regaty żeglarskie „The Tall Ships Races”, które odbędą się w dniach 7 lipca – 25 sierpnia br. w portach Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Irlandii. W czteromiesięcznej wyprawie, organizowanej przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy współpracy z PZU udział weźmie prawie 300 uczestników z całej Polski.

Organizowane po raz 56. „The Tall Ship Races” („Operacja Żagiel”) to międzynarodowy zlot żaglowców połączony z regatami, imprezami okolicznościowymi oraz szkoleniami młodych żeglarzy. W tym roku rozpocznie się on we francuskim porcie Saint Malo, po czym kolejno zawinie do portów w Lizbonie, hiszpańskim Kadyksie, La Corunie i zakończy prawie dwumiesięczne regaty w porcie dublińskim. Przynajmniej połowę załogi podczas rejsu stanowią młodzi żeglarze w wieku 15-25 lat, zarówno harcerze, jak i osoby niezrzeszone.

„Operacja Żagiel” rozpoczyna się 7 lipca we francuskim Saint Malo, ale aby żaglowce mogły wziąć udział we właściwych regatach, muszą odbyć tzw. Rejs na „The Tall Ships Races”. Zawisza Czarny rejs ten pokona w trzech etapach. W swoją trasę wypłynął z portu w Gdyni już 5 czerwca, aby zawinąć do szczecińskiego portu i wziąć udział w obchodach Dni Morza. W tej chwili Zawisza kieruje się do Oslo, skąd popłynie w kolejny rejs do szkockiego portu Aberdeen. Stamtąd pożegluje on do portu w Saint Malo, gdzie rozpocznie rywalizację w regatach „Operacja Żagiel”. Powrót żaglowca z Dublina do Polski odbędzie się pod hasłem „Zobaczyć morze”. Ten ostatni rejs będzie wyzwaniem dla harcerzy, gdyż połowę załogi żaglowca stanowić będą osoby niewidome i niedowidzące. Zawisza Czarny do portu w Gdyni powróci 8 września.

„Cieszymy się, że możemy przy tym przedsięwzięciu współpracować z PZU. Wierzymy, że taki sposób kształtowania postaw, jakim jest wychowanie na morzu daje w skali społecznej nieocenione efekty. Warunki obcowania z żywiołem rozbudzają potrzebę pracy nad sobą i nad swoim charakterem, wykształcają zdolność do poświęceń, odpowiedzialność, realne umiejętności pracy w zespole, a także same w sobie stanowią pochwałę fachowości i dobrej praktyki” – powiedział hm. Tomasz Maracewicz, Komendant Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, armatora Zawiszy Czarnego.

Dla uczestników sam rejs to zwieńczenie kilkumiesięcznego programu przygotowawczego. Rozpoczął się już na początku roku szkoleniem obejmującym podstawowe wiadomości z zakresu wiedzy żeglarskiej oraz elementy zintegrowanego kursu bezpieczeństwa. Młodzi żeglarze przeszli m.in. szkolenie medyczne, kurs zasad przeżycia, czy wykorzystania środków ratunkowych. Uczestnicy uczą się żeglugi pod okiem stałej załogi statku oraz 4 oficerów. Rejsy na Zawiszy wymagają od młodych żeglarzy zaangażowania w pracę na statku. Podczas sprawowania wachty są zobowiązani do wykonywania wszystkich niezbędnych na pokładzie czynności, m.in. pomocy w kuchni, korygowania ustawienia żagli itd.

„Kwestie związane z bezpieczeństwem są kluczowym elementem edukacji żeglarskiej, a PZU angażuje się w wiele inicjatyw propagujących bezpieczeństwo, zarówno na lądzie, jak i wodzie. Po raz kolejny współpracujemy z Zawiszą Czarnym, przyczyniając się do realizacji projektu, który będzie miał realne, praktyczne konsekwencje w wychowaniu kolejnych pokoleń młodych żeglarzy, ale również zwiększaniu ich bezpieczeństwa oraz świadomości zagrożeń” – powiedział Piotr Glen, Kierownik Zespołu Sponsoringu, Prewencji i CSR w PZU.

Szczegóły i informacje o rejsie Zawiszy można śledzić w serwisie specjalnym na portalu Interia.pl pod adresem http://fakty.interia.pl/raport/The-Tall-Ships-Races. Dodatkowo tam, oraz na profilu Facbook Życie na 100%, https://www.facebook.com/zyciena100procent, a także w National Geographic Traveller organizowane są konkursy, w których można wygrać ufundowany przez PZU udział w jednym z etapów rejsu.

Udział w regatach na „The Tall Ship Races” to nie pierwsza współpraca pomiędzy s/y Zawisza Czarny, a PZU. W zeszłym roku PZU został sponsorem programu propagowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na morzu i technik ratowniczych – „Pod Bezpiecznymi Żaglami… Zawiszy”, organizowanego przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

S/y Zawisza Czarny to największy skautowy żaglowiec szkolny na świecie, który w zeszłym roku obchodził 50 rocznicę podniesienia bandery, które miało miejsce 15 lipca 1961 r. W tym czasie przez jego pokład przewinęło się kilkanaście tysięcy młodych ludzi uczestniczących w programach wychowania morskiego. Żaglowiec w swoich rejsach opłynął m.in. kulę ziemską, dwukrotnie – przylądek Horn. Członkiem Honorowego Komitet Obchodów 50-lecia Zawiszy Czarnego był Prezes Zarządu PZU SA, Andrzej Klesyk.

PZU od lat podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Każdego roku firma przeznacza miliony złotych z funduszu prewencyjnego na wspieranie policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR. Propagując bezpieczeństwo na drogach, PZU finansuje kampanie społeczne m.in. „Użyj wyobraźni”, „Resztę opowiem jak wrócę”, „STOP wariatom drogowym” oraz prowadzi projekt szkoleniowy Bezpieczna Flota PZU skierowany do flot samochodowych. PZU jest również partnerem strategicznym Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci, koncentrującego się na działaniach profilaktycznych mających na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz udzielaniu pomocy psychologicznej ofiarom tragicznych zdarzeń.

Źródło: PZU