Długi weekend w trasie? Sprawdź, co zrobić, zanim wsiądziesz za kółko

0
976
Podczas długich weekendów wielu z nas wyrusza w kilkusetkilometrowe trasy. Niestety, przekłada się to zazwyczaj na zwiększoną liczbę kolizji i wypadków. O czym należy pamiętać, wybierając się w daleką podróż?

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Jeśli nie chcesz, żeby awaria zaskoczyła Cię podczas jazdy, zajrzyj pod maskę auta zanim wyruszysz w podróż. Sprawdzenie poziomu płynów w silniku, stanu opon i oświetlenia zewnętrznego to niezbędne minimum. Najlepiej sprawdź pojazd co najmniej kilka dni przed wyjazdem – w razie wykrycia usterki będziesz mieć czas, by odstawić go do warsztatu. To pozwoli Ci uniknąć zbędnego stresu i da pewność, że podróżujesz w pełni sprawnym autem.

Zadbaj o ubezpieczenie

Masz już obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu? Zatroszcz się też o bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów, wykupując dla Was ochronę w postaci ubezpieczenia NNW. Gwarantuje ono wypłatę świadczeń w momencie, gdy wskutek zdarzenia drogowego ktokolwiek z podróżujących samochodem dozna uszczerbku na zdrowiu. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę niezależnie od tego, w jakiej części świata się znajdujemy.

Zaplanuj trasę i postoje

Nowoczesne technologie pozwalają na szczegółowe zaplanowanie trasy jeszcze zanim usiądziemy na fotelu kierowcy. Mapy GPS informują o występujących utrudnieniach, pozwalając szybciej reagować w poszukiwaniu ewentualnych objazdów. Jeśli planowana podróż potrwa kilka godzin, zaplanuj postoje. Wyznacz miejsca, w których można zjeść, napić się kawy i zatankować. Pamiętaj, by na każde dwie godziny jazdy przypadało co najmniej 15 minut odpoczynku. Dobre samopoczucie za kierownicą zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim pasażerom.

Zachowaj trzeźwość przed wyjazdem

Pijani kierowcy to istna zmora długich weekendów. Niemal co roku padają kolejne niechlubne rekordy pod względem liczby osób wsiadających do auta po kieliszku. Problemem nie są jednak tylko ci, którzy prowadzą samochód zaraz po spożyciu. Często niebezpieczeństwo na drodze stwarzają również osoby prowadzące nawet kilkanaście godzin po skończonej imprezie. Alkohol krąży w naszym organizmie długo, dlatego przed podróżą należy odpowiednio wypocząć. Najbezpieczniej jest odczekać 24 godziny od ostatniego toastu i dopiero wtedy podjąć się roli kierowcy.