Ciągle opłaca się lokować pieniądze na produktach oszczędnościowych wolnych od ryzyka

0
1032

Stopy procentowe w Polsce pomimo tego, że zostały obniżone w listopadzie, są wyższe niż w pozostałych krajach naszego regionu. W innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, stopy są utrzymywane na rekordowo niskich poziomach. W Polsce, z kolei RPP prowadzi odmienną politykę monetarną, walcząc przy tym z inflacją. W ostatnim czasie widać skutki tej polityki, ponieważ inflacja odnotowana w listopadzie jest najniższa od dwóch lat, w ujęciu rok do roku. 

Informacje napływające z polskiej gospodarki, nakłoniły Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych. Jednak bezpieczne produkty finansowe – takiej jak lokaty oraz obligacje – wciąż chronią nasze oszczędności przed inflacją, a do tego pozwalają osiągnąć atrakcyjne zyski.

Główna stopa referencyjna w Polsce wynosi 4,5%. Przy uwzględnieniu oczekiwań inflacyjnych wynika, że realne stopy procentowe wynoszą ok. 1%. Dla porównania, Czesi obniżyli stopy procentowe do 0,05%, przy porównywalnej inflacji do naszej. Na taki ruch zdecydowali się również Węgrzy. Główna stopa referencyjna na Węgrzech wynosi 6,25%, jednak inflacja w węgierskiej gospodarce jest o wiele wyższa niż u nas.

Wysokie realne stopy procentowe w naszym kraju wpływają na wysokie zyski z lokat oraz obligacji. Realne zyski z lokat w obecnej chwili mogą wynieść nawet od 1,5% do 2,5%. Lokaty są atrakcyjnym i rentownym sposobem na oszczędzanie. Nawet przy obniżaniu stóp procentowych, gwarantują one wysokie, jak na ten rodzaj produktów, zyski realne. Ciągłe obniżanie stóp procentowych, może sprawić, że Polacy przestaną oszczędzać i obniży się stopa oszczędności gospodarstw domowych. Z drugiej strony, niższe oprocentowanie lokat może wpłynąć na wzrost konsumpcji społeczeństwa, co wspierałoby wzrost gospodarczy w Polsce. Jednak malejąca inflacja, nawet pomimo spadku nominalnego oprocentowania depozytów bankowych, będzie skłaniała społeczeństwo do zakładania lokat bankowych i stworzy pole do kolejnych cieć stóp procentowych. Według ekspertów, stopy procentowe w trzecim kwartale 2013 roku mogą zostać obniżone do 3,25%.

Aby sprawdzić aktualne oprocentowanie lokat bankowych należy prześledzić bieżący ranking lokat terminowych, który pozwoli na skuteczny wybór najlepszej oferty lokaty terminowej.